Informacje dla ucznia
Drogi Uczniu!
Zanim zdecydujesz, którą szkołę wybrać - pomyśl:
- w jakich dziedzinach jesteś dobry,
- co Cię interesuje,
- jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości
Rozważ to i wówczas:
- Urzeczywistniaj swoje marzenia. Konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu i pokonywanie kolejnych etapów, da Ci pewność siebie i zapobiegnie niepowodzeniom.
- Pozwoli Ci to zaplanować swoją przyszłość, swoją karierę zawodową, tzn. ustalić cele i wybrać najodpowiedniejszą drogę do ich realizacji.
- Jeśli chcesz kierować swoim życiem i karierą zawodową, musisz dokonywać wyborów i brać za nie odpowiedzialność. Musisz się do tego dobrze przygotować.
A teraz zbierz informacje:
o sobie: - jakie masz zainteresowania, - jakie masz zdolności i umiejętności, - jakie są Twoje możliwości intelektualne, - jakimi charakteryzujesz się cechami osobowości, - jaki jest Twój stan zdrowia |
o szkołach: - typy szkół - wymagania rekrutacyjne, - możliwości dalszej edukacji, - zajęcia pozalekcyjne, - przedmioty nauczane wg programów rozszerzonych w LO i Technikum, - zawody w SB i Technikum, - adresy, dojazd |
o zawodach: - jaki zdobędziesz zawód, - jakie zadania zawodowe będziesz wykonywać w przyszłej pracy, - wymagania zdrowotne, - wymagania osobowościowe |
Porównaj zebrane informacje z sylwetkami uczniów różnych typów szkół. Zastanów się, która szkoła da Ci najlepsze szanse rozwoju i będzie optymalną z punktu widzenia założonych przez Ciebie celów.
Sylwetki uczniów
- Uczeń liceum ogólnokształcącego - jeżeli masz (lub możesz mieć) dobre oceny, wiesz, że nauka nie sprawia Ci trudności, jesteś ambitny, rozumiesz i akceptujesz konieczność ciągłego powiększania swojej wiedzy, plany na przyszłość wiążesz z ukończeniem studiów wyższych, masz różnorodne zainteresowania, jesteś ciekawy świata i otwarty na szybkie zmiany zachodzące w świecie to liceum ogólnokształcące jest szkołą odpowiednią dla Ciebie.
- Uczeń czteroletniego technikum - jeśli masz dobre oceny, nauka nie sprawia Ci trudności, chcesz zdobyć wykształcenie ogólne i nie wiesz jeszcze, czy będziesz studiować, a chciałbyś zdobyć tytuł technika w interesującym Cię zawodzie wraz z dobrym przygotowaniem ogólnym to jesteś kandydatem do czteroletniego technikum.
- Uczeń szkoły branżowej - jeżeli dzisiaj bardziej wolisz wykonywać konkretną pracę, masz zainteresowania i uzdolnienia praktyczne, lubisz i potrafisz wykonywać niektóre czynności związane z interesującym Cię zawodem (np. majsterkowanie, gotowanie) lub chcesz szybko zakończyć naukę i usamodzielnić się, możesz wybrać szkołę branżową.
Drogi Uczniu!
Pamiętaj o tym, że znajdujesz się w okresie intensywnego rozwoju psychofizycznego i że Twoje dzisiejsze preferencje mogą w przyszłości się zmienić, mogą rozwinąć się inne zainteresowania
i pojawić się chęć ich zgłębiania. Zawsze wtedy możesz kontynuować naukę w szkołach wyższego szczebla lub przez inne formy np. kursy.