Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach

40-772 Katowice

ul. Panewnicka 172

Tel: (32) 252-78-84

Adres

40-772 Katowice


ul. Panewnicka 172


Tel: (32) 252-78-84


Informacje dla ucznia

Drogi Uczniu!
Zanim zdecydujesz, którą szkołę wybrać - pomyśl:

  • w jakich dziedzinach jesteś dobry,
  • co Cię interesuje,
  • jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości

Rozważ to i wówczas:

  • Urzeczywistniaj swoje marzenia. Konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu i pokonywanie kolejnych etapów, da Ci pewność siebie i zapobiegnie niepowodzeniom.
  • Pozwoli Ci to zaplanować swoją przyszłość, swoją karierę zawodową, tzn. ustalić cele i wybrać najodpowiedniejszą drogę do ich realizacji.
  • Jeśli chcesz kierować swoim życiem i karierą zawodową, musisz dokonywać wyborów i brać za nie odpowiedzialność. Musisz się do tego  dobrze przygotować.

A teraz zbierz informacje:


o sobie:
- jakie masz zainteresowania,
-  jakie masz zdolności i umiejętności,
-  jakie są Twoje możliwości intelektualne,
-  jakimi charakteryzujesz się cechami osobowości,
-  jaki jest Twój stan zdrowia
o szkołach:
-  typy szkół
-  wymagania rekrutacyjne,
-  możliwości dalszej edukacji,
-  zajęcia pozalekcyjne,
-  przedmioty nauczane wg programów rozszerzonych w LO i Technikum,
- zawody w SB i Technikum,
- adresy, dojazd
o zawodach:
- jaki zdobędziesz zawód,
- jakie zadania zawodowe będziesz wykonywać w przyszłej pracy,
-  wymagania zdrowotne,
-  wymagania osobowościowe


Porównaj zebrane informacje z  sylwetkami  uczniów różnych typów szkół. Zastanów się, która szkoła da Ci najlepsze szanse rozwoju i będzie optymalną z punktu widzenia założonych przez Ciebie celów.


Sylwetki uczniów

  • Uczeń liceum ogólnokształcącego - jeżeli masz (lub możesz mieć) dobre oceny, wiesz, że nauka nie sprawia Ci trudności, jesteś ambitny, rozumiesz i akceptujesz konieczność ciągłego powiększania swojej wiedzy, plany na przyszłość wiążesz z ukończeniem studiów wyższych, masz różnorodne zainteresowania, jesteś ciekawy świata i otwarty na szybkie zmiany zachodzące w świecie to liceum ogólnokształcące jest szkołą odpowiednią dla Ciebie.
  • Uczeń czteroletniego technikum - jeśli masz dobre oceny, nauka nie sprawia Ci trudności, chcesz zdobyć wykształcenie ogólne i nie wiesz jeszcze, czy będziesz studiować, a chciałbyś zdobyć tytuł technika w interesującym Cię zawodzie wraz z dobrym przygotowaniem ogólnym to jesteś kandydatem do czteroletniego technikum.
  • Uczeń szkoły branżowej  - jeżeli dzisiaj bardziej wolisz wykonywać konkretną pracę, masz  zainteresowania i uzdolnienia praktyczne, lubisz i potrafisz wykonywać niektóre czynności związane z interesującym Cię zawodem (np. majsterkowanie, gotowanie) lub chcesz szybko zakończyć naukę i usamodzielnić się, możesz wybrać szkołę branżową.

Drogi Uczniu!
Pamiętaj o tym, że znajdujesz się w okresie intensywnego rozwoju psychofizycznego i że Twoje dzisiejsze preferencje mogą w przyszłości się zmienić, mogą rozwinąć się inne zainteresowania 
i pojawić się chęć ich zgłębiania. Zawsze wtedy możesz kontynuować naukę w szkołach wyższego szczebla lub przez inne formy np. kursy.