Akademia z okazji Dnia Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

12 listopada uroczystą akademią uczciliśmy Dzień Niepodległości. Przedstawienie rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem sztandaru naszej szkoły oraz odśpiewaniem hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pani Alicja Cedzidło wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, po to, by na sam koniec podkreślić rangę, tak długo wyczekiwanej, wolności przez uciemiężony naród polski.  Wszyscy uczniowie odśpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Występy uczniów zostały zwieńczone refleksyjnym utworem „Uwięziony Ptak”.
Narodowe Święto Niepodległości sprawia, że w naszym zabieganym, pełnym codziennych, prozaicznych obowiązkówżyciu zatrzymujemy się na chwilę i wspominamy tych, którzy przelali krew za naszą ojczyznę. Dzień ten dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.Jakże wymowne są więc słowa piosenki, którą usłyszeliśmy na zakończenie występu uczniów: „Niepodległość - trudne słowo. (...) Jeśli słuchać umiesz, to na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz”.

Autor: Anna Szkop