IV wizyta robocza VI 2011 - Bułgaria

Sprawozdanie z wizyty w ramach programu Comenius

Warna, Bułgaria, 30 maj – 3 czerwiec 2011

W czwartej wizycie roboczej w Bułgarii wzięło udział 21 nauczycieli: ze Słowacji – 2, Turcji -  4, Litwy – 1, Polski – 2, Rumunii – 2, Włoch – 3, Łotwy – 4  i ze szkoły goszczącej – 3.

W wizycie uczestniczyło także 20 uczniów ze szkół partnerskich, naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI b Wiktoria Mrowiec.

30.05.2011 r.

Wizyta rozpoczęła się uroczystym przywitaniem w szkole im. Peyo Yavorova

przez nauczycieli, uczniów, rodziców oraz przedstawicieli władz lokalnych i kuratorium. Powitano nas chlebem i przyprawami – nie solą! Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej – każdy w swoim języku a następnie odbył się uroczysty koncert.

31.05.2011 r.

Następnego dnia zwiedzaliśmy szkołę, obserwowaliśmy lekcje, oglądaliśmy eksponaty w szkolnej izbie pamięci, odwiedziliśmy bibliotekę, basen i salę Comeniusa.

Gospodarze zorganizowali dla nas lekcję języka bułgarskiego, podczas której uczniowie i nauczyciele świetnie się bawili. Na zakończenie wszyscy otrzymali mini słowniczek bułgarsko-angielski.

Uczestniczyliśmy także w Święcie Chleba i kosztowaliśmy przepyszne bułgarskie wypieki przygotowane przez uczniów i rodziców.

Tematem wizyty były „Narodowe święta” krajów partnerskich i podczas pierwszej sesji roboczej oglądaliśmy prezentacje multimedialne poszczególnych krajów.

Po południu wszyscy goście odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Warnie i dowiedzieli się ciekawych faktów z historii Bułgarii. Uczniowie z krajów partnerskich z zapałem uzupełniali „testy” sprawdzające, czego dowiedzieli się podczas wycieczki do muzeum.

1.06.2011 r.

Tego dnia zwiedzaliśmy Balchik leżący 42 km od Warny. Znajduje się tam przepiękny pałacyk królewski i Ogród Botaniczny z drugą co do wielkości kolekcją kaktusów w Europie.

Odwiedziliśmy także park ekologiczny, gdzie zorganizowano piknik i zabawy sportowe dla uczniów.

Po południu zwiedziliśmy jeszcze słynny skalny monastyr Aladzha z XIV wieku.

2.06.2011 r.

Tego dnia odbywał się w szkole festiwal folklorystyczny, więc mieliśmy okazję podziwiać ludowe tańce bułgarskie w wykonaniu uczniów w pięknych tradycyjnych strojach.

Na zakończenie pokazu zaproszono wszystkich do tańca ludowego „horo”- kroki były bardzo skomplikowane!

Podczas drugiej sesji roboczej analizowaliśmy stopień realizacji zadań Projektu na pierwszy rok i uznaliśmy, że wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane zgodnie z planem. Ponadto nasza szkoła zaproponowała dodatkowe zadanie polegające na stworzeniu kart do ”Gry europejskiej”.

Tego dnia odbyło się także spotkanie z burmistrzem Warny. Po powrocie do szkoły uczniowie zaprezentowali nam swoje pływackie umiejętności na basenie.

Wieczorem odbyło się pożegnalne przyjęcie, na którym serdecznie podziękowaliśmy naszym bułgarskim gospodarzom za niezapomniana wizytę.