I wizyta robocza - Chorwacja

Sprawozdanie z pierwszej wizyty roboczej w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius

„Zapał i entuzjazm w szkole”.

Pierwsza wizyta robocza w ramach Projektu odbyła się w chorwacki Ploce w dniach od 11 do 15 listopada 2013 r.

W wizycie wzięli udział nauczyciele z 6 krajów partnerskich: Polski, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech, Turcji i Chorwacji oraz uczniowie ze Słowacji. Głównym językiem komunikacji był język angielski, porozumiewano się także po chorwacku, słowacku i czesku.

Uczniowie chorwaccy przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny witając gości piosenkami ludowymi i wierszami.

Podczas wizyty kraje uczestniczące przedstawiły prezentacje multimedialne na temat swoich krajów, regionów i szkół. Polskie prezentacje przygotowali uczniowie z klas piątych i szóstych.

Tematem przewodnim wizyty były „Zdrowe nawyki żywieniowe”. Chorwaccy nauczyciele, uczniowie i ich rodzice przygotowali stoiska reklamujące regionalne potrawy, owoce i ich przetwory, zioła i przyprawy. Goście z apetytem pałaszowali zdrowe sałatki z owocami morza, w tym z ośmiornicy.

Podczas pierwszego „Wieczoru międzynarodowego” szkoły partnerskie prezentowały swoje kraje i wymieniały się listami uczniów.

W ramach wymiany doświadczeń pedagogicznych, nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w lekcjach w szkole gospodarzy. Wielkim zainteresowaniem gości cieszyły się zajęcia z języka chorwackiego oraz plastyki.

Podczas sesji roboczych dyskutowano nad realizacją najbliższych zadań Projektu:

- pierwszą ankietą ewaluacyjną,

- ankietą na temat zdrowego żywienia,

- konkursem na logo Projektu,

- oficjalną stroną internetową Projektu,

- prezentacjami na temat tańców ludowych krajów partnerskich,

- prezentacjami zwrotów grzecznościowych w różnych językach.

Gospodarze zorganizowali wycieczkę krajoznawczą do Dubrownika, gdzie odbyło się spotkanie z  władzami lokalnymi. Zwiedzano także plantację mandarynek, hodowlę małż i ostryg w Bistrinie, muzeum archeologiczne w Vid, muzeum w Gradac oraz klasztor franciszkański w Zaostrogu. Gospodarze z dumą prezentowali swoja kulturę i opowiadali o historii; byli bardzo gościnni i otwarci.

Podczas pożegnalnego przyjęcia nauczyciele chorwaccy uczyli gości pięknych ludowych piosenek i raczyli ich pysznymi regionalnymi potrawami.

Wszyscy serdecznie podziękowali gospodarzom za niezapomnianą wizytę.