Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach

40-772 Katowice

ul. Panewnicka 172

Tel: (32) 252-78-84

Adres

40-772 Katowice


ul. Panewnicka 172


Tel: (32) 252-78-84


ROK SZKOLNY2017/2018

  

 

W naszej szkole trwają półkolonie letnie. W ramach zajęć dzieci odwiedziły Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Dolinę Osikową, gdzie samodzielnie wykonały papugę z drzewa osikowego i ozdabiały koszyczki oraz Papugarnię w Katowicach. W przyszłym tygodniu planowane są wyjazdy do Ranczo w Baranowicach, do Miasteczka Twinpigs i wyjście do kina. Oprócz tego dzieci uczestniczą w zajęciach tematycznych i rozgrywkach sportowych na terenie szkoły. Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z tych wydarzeń.

 

22 czerwca 2018 r. zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pani dyrektor Beata Nitsch podziękowała pracownikom, nauczycielom, rodzicom i oczywiście uczniom za wytężoną pracę. Krótkie przedstawienie dla klas młodszych przygotowały klasy II a i III d, a klasy VI a i VII a zaśpiewały dla uczniów klas starszych i dla Pani Dyrektor. Uroczystość była jednak wyjątkowa z powodu szczególnych gości. Wiceprezydent Katowic - pan Waldemar Bojarum i naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu - pan Sławomir Witek przybyli do nas, aby podziękować naszym uczniom za niezwykłą akcję ratunkową. Kilka dni przed końcem roku szkolnego nasi szóstoklasiści zauważyli, że młodsze dziecko uległo wypadkowi i udzielili profesjonalnej pomocy przedmedycznej. Wiktor Matuszewski, Olaf Matuszewski, Wojciech Nowak, Hanna Pytlewska, Radosław Grabowski i Izabela Kupka to bohaterowie, którzy mogą być przykładem nawet dla dorosłych. Wywiad z nimi  znajduje się w archiwum Polskiego Radia Katowice: Młodzi ratownicy medyczni.

 

    Informacje dotyczące programu zamieszczone zostały w zakładce Dla rodziców 

certyfikat

 

18 czerwca 2018 r. odbyła się w naszej szkole XVI Spartakiada Szkolno - Przedszkolna.


 

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie i dyplom od Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "Fauna" za pomoc dla zwierzaków ze Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej. Dyplom można zobaczyć w zakładce "Certyfikaty".

Wyniki konkursu z języka angielskiego Fox:
Oliwier Łodej -  wynik dobry
Jan Młynek - wynik bardzo dobry

Wyniki  konkursu Nauk Przyrodniczych Swietlik:
Klasy I-III
Zofia Szczesna 2b wyróżnienie
Katarzyna Buczek 3a wyróżnienie
Zuzanna Zawadzka 3b wyróżnienie
Klasy IV-VII
Karol Bis 4a wyróżnienie
Mikołaj Hoszowski 4a wyróżnienie
Miłosz Magarewicz 4a wyróżnienie
Jan Młynek 4a wyróżnienie
Artur Wiącek 4a wyróżnienie
Piotr Rejdych 4b wyróżnienie
Hanna Żółkiewicz 4c wyróżnienie
Oliwier Łodej 5a NAGRODA GŁÓWNA
Mateusz Turski 5a wyróżnienie
Tomasz Łaszczyca 6a wyróżnienie

GRATULUJEMY!

 

18 czerwca uczniowie klas czwartych naszej szkoły, którzy wcześniej zdali egzamin teoretyczny, przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerowąZmaganiom uczniów przyglądał się Pan Policjant, który przypomniał też zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wszyscy zdający bardzo dobrze poradzili sobie z tą częścią egzaminu.

 

 

W dniach 12-13 czerwca 2018 uczniowie klas: 5b i 6b wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Pieniny. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, zaporę w Niedzicy, napić się wód mineralnych w Szczawnicy i odwiedzić Krościenko nad Dunajcem. Jednak największą przygodą było zdobycie szczytu Trzy Korony, z którego rozciągają się piękne widoki na okolicę. Wieczorem uczniowie wraz z opiekunami relaksowali się grając w piłkę nożną i siatkówkę.

 

 

Klasy VII a, VII b, V a i VI a  w dniach  11- 12 czerwca 2018 r. wzięły udział w dwudniowj wycieczce do Zakopanego. Mieli okazję zdobyć Gubałówkę, zobaczyć Wielką Krokiew i przejść malowniczą Doliną Kościeliską. Wieczorem świetnie bawili się przy ognisku w Murzasihlu.


 

Jak co roku wzięliśmy udział w pikniku Wiosna w Arce Noego. Występ słowno muzyczny przygotowali uczniowie klas IV, a klasa I a zatańczyła dla naszych przyjaciół ze Szkoły Integracyjnej. Wszyscy doskonale sie bawili,co możecie zobaczyć w naszej galerii.

 

Maja Możdżeń otrzymała certyfikat za udział w półfinale Wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu "Z Biologią Za Pan Brat" dla uczniów gimnazjum. Gratulujemy!

 

14 czerwca 2018 r. nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z pisarzem Mikołajem Marcelą, autorem rewelacyjnej książki dla młodzieży "Best Seler i zagadka znikających warzyw".

 

12 czerwca uczniowie klas IV wybrali się do Filharmonii Śląskiej na przedstawienie muzyczno - taneczne "Piękna i Bestia" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Wystąpili soliści Operetki Dolnosląskiej i uczniowie Szkoły Baletowej przy Operetce Dolnośląskiej pod dyrekcją Jana Walczyńskiego.

 

 

Wyniki szkolnego konkursu "Od papirusa do e-booka"

 

kategoria: klasy

I miejsce - Lena Wojnarowicz, kl. IV a

II miejsce -  Piotr Rejdych, kl. IV b

III miejsce - Anita Mączka. kl. IV b

  

kategoria: klasy V-VI

I miejsce - Michał Trzcionka, kl VI b, Alicja Sieg, kl. V b

II miejsce -  Tomasz Łaszczyca, kl. VI a

III miejsce - Wiktoria Wieczorek, kl. V b

 

Opiekunowie konkursu: p. Aneta Frączek, p. Anna Szkop, p. Joanna Włodarska

 

Festyn Rodzinny zapisał się na stałe wśród imprez organizowanych przez naszą szkołę. Piąta edycja odbyła się w tym roku pod hasłem: "Zdrowo i sportowo". Celem imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Dopisała nam pogoda i oczywiście uczestnicy. Cieszymy się z tak dużej popularności tego wydarzenia. Dziękujemy rodzicom za duże zaangażowanie i nagrody. Ogromne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli (wspieranych dzielnie przez uczniów), którzy przygotowali wiele ciekawych konkurencji i zabaw. Tegoroczną imprezę uatrakcyjnił przyjazd samochodu policyjnego i wozu strażackiego. Wszyscy bawili się doskonale i czekają na kolejny festyn.

 

 

międzyszkolnym konkursie matematyczno  - finansowym dla uczniów klas piątych "Finansomat" uczeń klasy V a Mateusz Turski otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu!

 

 

8 czerwca 2018 roku "Dzieciaki Cyrusiaki" wystawiły "Czarnoksiężnika z krainy Oz". Dzięki małej Dorotce, i za sprawą potężnego tornada, przeniieśliśmy się do magicznej krainy Oz, gdzie spotykaliśmy Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa, Stracha na wróble i inne magiczne istoty. Czwórka bohaterów wyruszyła w poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza, którego chcieli prosić, aby podarował im to, czego - jak sądzą - każdemu z nich brakuje... Ale - jak się szybko okazało - nasi bohaterowie posiadali wszystko to, do czego tak uparcie dążyli... Pokazli, że wystarczy uwierzyć we własne siły!

Scenariusz tego niezwykłego spektaklu powstał pod kierunkiem pani Katarzyny Cyrus i napisały go nasze uczennice: Natalia Tomczak, Julia Rutkowska, Ela Tarasińska, Honorata Krawczyk i Alicja Bugaj.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia kółka teatralnego, a w galerii fotorelacja z przedstawienia.
 

 

 

Wiosenny festiwal teatralny 

W dniu 6 czerwca 2018 r. uczniowie klasy IVa, IV b, IV c wzięli udział w drugiej części warsztatów teatralnych w Teatrze Śląskim w Katowicach pt."Efekty specjalne w teatrze"Podczas niezwykłych zajęć uczniowie poznali kulisy powstawania przedstawień teatralnych oraz formy i rodzaje efektów specjalnych tworzonych na potrzeby różnych przedstawień scenicznych. Warsztaty dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Opiekun warsztatów:  Aneta Frączek

 

 

 

  

 

Wyniki szkolnego konkursu z przyrody dla klas IV , „Tajemnice przyrody”:

I miejsce - Rejdych Piotr klasa IV B

II miejsce- Karol Bis klasa IV A

III miejsce- Artur Wiącek klasa IV A

 

Wyniki szkolnego konkursu z biologii dla uczniów klas VII p.t „Tajemnice ciała człowieka”:

I miejsce – Dominika Pluta klasa VII A

II miejsce- Kamil Tomczak klasa VII A

III miejsce- Hania Van Eenoo VII A

 

Opiekun konkursów: p. Roksana Pilarska

link

 

 

 

Uczeń naszej szkoły Adrian Liebich w dniu 19 maja 2018 roku brał udział w Mistrzostwach Polski Oyama Karate w Kumite w Jeleniej Górze. Adrian zajął  I miejsce i zdobył tytuł Mistrza Polski. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Przygody EMT-Rexa w Krainie Technik
uczniowie naszej szkoły zdobyli

 3 miejsce w kategorii wiekowej IV - VII - Mateusz Turski  

wyróżnienie w klasach I-III - Zofia Cichy 

 

 

Dzień 31 maja obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W naszej szkole również podejmowane były działania, które ukazują uczniom negatywne skutki palenia. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili w klasach i w świetlicy szkolnej tematyczne pogadanki. Uczniowie wykonywali plakaty i układali hasła promujące „modę na niepalenie” .

Dnia 5 czerwca 2018 r. odbył się ogólnoszkolny apel na którym uczniowie klas siódmych zaprezentowali m.in. ułożone przez siebie wiersze i hasła dotyczące szkodliwości palenia tytoniu.

 

 

 

 

Uczniowie klas czwartych wraz z pania Beatą Rąba - Tomicą przygotowali niespodziankę z okazji Dnia Matki28 maja 2018 r. zaraz po zebraniach z rodzicami zaprosili swoje mamy na występ słowno - muzyczny. Zaśpiewali kilka piosenek, a uczniowie klasy IV c wystawili krótkie przedstawienie na temat tolerancji, którego autorami byli sami uczniowie. To byl bardzo miły dzień.

 

VII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Podręcznikowej nasza uczennica Ala Frede zdobyła II miejsce. Zosi Wyciślik nie udalo się zająć nagradzanego miejsca, ale zaśpiewała równie pięknie. Gratulujemy sukcesu!

 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 2018

 

Egzamin teoretyczny na kartę rowerową odbędzie się 5.06 (wt) na 9 lekcji. 

Egzamin poprawkowy: 14.06 (czw) na 7 lekcji w s. 12.

Egzamin praktyczny18.06 (pn) na 8 lekcji na boisku tartanowym obok szkoły.

 

 

Zapraszamy rodziców, uczniów i nauczycieli do udziału w akcji szkolnego wolontariatu pod hasłem

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA.  

CZAS TRWANIA:  17 - 30 MAJA 2018 R. 
ZBIERAMY : KARMĘ DLA PSÓW I KOTÓW (SUCHĄ I MOKRĄ), MISKI, KOCE, ŻWIREK DO KUWETY.
DLA KOGO: SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT FAUNA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ. 
GDZIE: SALA 16 i 9. 
OPIEKUNOWIE: ANETA FRĄCZEK , JULITA LIS

 

Wyniki Szkolnego konkursu matematycznego "Mistrz Liczb"

 

Klasy 4
1.miejsce: Patrycja Łączek,
Maksymilian Sikorski
3. miejsce:Piotr Rejdych
Klasy 5
1. miejsce: Mateusz Turski
2. miejsce: Hanna Zielińska
3. miejsce: Natalia Tomczak
Klasy 6
1. miejsce: Hanna Pytlewska
2. miejsce: Mateusz Babiński
3. miejsce: Paweł Rejdych
Klasy 7
1. miejsce: Agata Wolny
2. miejsce: Bartosz Malich
3. miejsce: Dominika Pluta

 

 

Amanda Bugiel z klasy I a zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Mój własny kalendarz " zorganizowanym przez SP nr 37 w Katowicach. W tym samym konkursie w kategorii klas III również I miejsce zajęła Laura Bugiel z klasy III b. Gratulujemy dziewczynom sukcesu!

 

 

Wyróżnienia w konkursie matematycznym KANGUR otrzymali:

Piotr Rejdych z kl. 4b

Mateusz Rumanowski z kl. 4a

Maksymilian Sikorski z kl. 4b

Gratulacje!

Zapraszamy do udziału w konkursie. Informacje i regulamin w "książce" obok.

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas: Ib, IIIa i IIIc oddali hołd twórcom konstytucji oraz przypomnieli fakty historyczne z tym związane. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu.

 

 

W terminie od 25.06.2018 r. do 29.06.2018 i od 02.07.2018 r. do 06.07.2018  r. 
w naszej szkole odbędą się półkolonie letnie w ramach akcji  "LATO W MIEŚCIE"

 

- odpłatność za tydzień półkolonii - 180,00 zł 

- odpłatność za dwa tygodnie półkolonii - 360,00 zł 

 

I Tydzień półkolonii obejmuje:

  • wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek),
  • wycieczki wyjazdowe:zakup nagród i dyplomów.
    • wyjazd do Złotego Stoku – Kopalnia Złota
    • wyjazd do Koziegłów – Osikowa Dolina
II Tydzień półkolonii obejmuje:
  • wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek),
  • wycieczki wyjazdowe:wyjście do kina;zakup nagród i dyplomów.
    • wyjazd do Żor – Westernowe Miasteczko Twinpiks 
    • wyjazd do Tarnowskich Gór – Ranczo Baranówka

Zapisy i wpłaty u kierownika świetlicy do 05.06.2018 r.r.

Dokumenty do pobraia:

Karta kwalifikacyjna

Regulamin

Zgoda rodziców

(Termin oddania dokumentacji 15.06.2018 r.) 

Organizator nie przewiduje rezerwacji miejsc, o kolejności przyjęcia decyduje dokonana wpłata oraz oddanie potrzebnej dokumentacji.

 

 

banner_4web_02
W nawiązaniu do międzynarodowej akcji ekologicznej: „Dzień Ziemi 2018” zapraszamy po raz kolejny do aktywnego uczestnictwa w X edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej, pod hasłem: ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY

 

TERMIN ZBIÓRKI: do 14 maja 2018r. w sali nr 15

CO ZBIERAMY: TELEFONY KOMÓRKOWE BEZ BATERII. Telefon może być uszkodzony lub w częściach.

W dniu 19.04.2018r.  uczniowie klas 7 wzięli udział w warsztatach pt. "Poznajemy i badamy zielone dachy" organizowanych przez Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie tworzyli makiety zielonych dachów oraz wzięli udział w zajęciach z budownictwa, projektowania ubioru, geodezji oraz tworzenia dźwięku. Dzięki warsztatom uczniowie mogli poznać niektóre zawody oraz kierunki kształcenia niezbędne na wybrane stanowiska.


 

W związku z obchodami 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w dniu 19 kwietnia 2018 r. i włączeniem się szkoły w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną ŻONKILE 2018 pod hasłem „Łączy nas pamięć” organizowaną przez Muzeum Polin w Warszawie, uczniowie klas IIb i IVa z wychowawcami mgr Julitą Lis i mgr Anetą Frączek  przygotowali niezwykle pouczającą lekcją historii dla kolegów z  klas IV - VII. Podczas spotkania na apelu uczniowie rozdali żółte, papierowe żonkile, będące symbolem powstania, przybliżyli informacje o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie państwa polskiego i w Getcie Warszawskim podczas II wojny światowej. Celem akcji było rozpowszechnianie wiedzy o Zagładzie, przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim, upamiętnienie wydarzeń związanych z Holokaustem oraz propagowanie postaw szacunku, otwartości i tolerancji. Papierowe żonkile wykonali uczniowie klas IIb, IVa, Va, Vb, VIb.

 

SZKOLNY TYDZIEŃ EKOLOGICZNY

23, 24 i 25 kwietnia 2018 r. 

 

Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r.

W tym dniu ubieramy się na żółto.

Piszemy "Listy dla Ziemi" w ramach akcji Fundacji ARKA.

Wtorek 24 kwietnia 2018 r.

W tym dniu ubieramy się na niebiesko.

Dzień Zdrowia.

Klasy I - III biorą udział w programie "Niesamowity świat higieny jamy ustnej".

Klasy IV - VII biorą udział w konkursach.

 

 

Środa 25 kwietnia 2018 r.

Dzień Ziemi - apel

W tym dniu ubieramy się na zielono lub brązowo.

Apel:

na lekcji 4: klasy 1a, 2a, 2b, 3a, 3b, 3c, 4c, 5a, 6a

na lekcji 5: klasy 1b, 3d, 4a, 4b, 5b, 6b, 7a, 7b

 

Uczniowie klas IVa, IV b, IV c z wychowawcami w kwietniu odbyli niezwykłe lekcje historii w Gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.  Zwiedzili Westybul; sale: Sejmu Śląskiego, Błękitną, Marmurową, Złotą; Gabinet Wojewody; Gabinet Przewodniczącego sejmu Śląskiego; podziemia budynku Urzędu przy ul. Ligonia 46, w tym Skarbiec. Niecodzienna lekcja historii przybliżyła historię Śląska XX wieku i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. W galerii fotorelacja z tego wydarzenia.

 

 

 

22 marca uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Wzięli udział w lekcjach muzealnych na Wawelu. Ich tematem były: "Wawel legendarny i historyczny " oraz "Rycerze i damy". Zwiedzili podziemia Starego Miasta, Rynek Krakowa oraz Sukiennice. 

Przyjechali nasi partnerzy programu Erasmus+ z Włoch, Turcji, Rumunii i Hiszpanii. Razem 59 osób. Uroczyście zostali powitani w Pałacu Goldsteinów, a następnie zwiedzili budynek NOSPR. Również Radio Katowice rozmawiało z naszymi gośćmi: https://www.radio.katowice.pl/zobacz,

 

W dniu 18.03.2018 r. w klasach III b i IV a odbyły się warsztaty integrujące zespół klasowy prowadzone przez  Pedagoga i Psychologa z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Katowicach. Podczas zajęć uczniowie uczą się nawiązywać prawidłowe relacje koleżeńskie, poznają sposoby konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i okazywania swoich emocji.

15 marca gościliśmy w naszej szkole przedszkolaków i ich rodziców podczas Dnia Otwartego. Przyszłoroczni pierwszoklasiści mieli okazję zwiedzić szkołę i obejrzeć przedstawienie pod tytułem "Calineczka" przygotowane przez uczniów ze szkolnego koła teatralnego prowadzonego przez panią Katarzynę Cyrus. Każdy z nich otrzymał również słodki upominek. 

 

 

Dnia 08.03.2018 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w zajęciach edukacyjno- profilaktycznych „Odpowiedzialność prawna nieletnich”, przeprowadzonych przez przedstawicielki Straży Miejskiej w Katowicach. Podczas spotkania Panie Strażniczki w przystępny sposób omówiły zagadnienia związane z pojęciami m. in.: „nieletni” i „demoralizacja” w aspekcie przepisów prawa. Celem przeprowadzonych przez funkcjonariuszki zajęć z było uświadomienie uczniom, iż mimo ich bardzo młodego wieku nie mogą funkcjonować w społeczeństwie jako osoby bezkarne, a za swoje czyny ponoszą odpowiedzialność prawną.

Spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej należą do zadań przewidzianych do realizacji zgodnie z założeniami Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego.

straz miejska

 

"Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to projekt, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w te działania. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Patronat honorowy: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

13 marca 2018 roku o godzinie 17.45 zapraszamy rodziców i opiekunów do sali nr 16 na bardzo ciekawe warsztaty w ramach projektu.

Uczniowie klas 1a, 1b i 3b dnia 5 marca byli na wycieczce szkolnej w kopalni Guido. Zwiedzili Sztolnię Królowa Luiza. Pod ziemią spotkali Skarbnika, a także poznali jak trudna jest praca górnika...

2 marca uczniowie klas: 5b i 6b wybrali się do Pałacu Młodzieży na sztukę: "Ten Obcy", wystawioną przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Przygody czwórki młodych ludzi: Ulki, Pestki, Mariana i Julka, oraz przybysza - Zenka, pokazały, że wartości takie jak: miłość, przyjaźń, zaufanie, empatia, bezinteresowna pomoc są bardzo ważne i zawsze aktualne. To wspaniała opowieść o przyjaźni, ale też uczuciach i marzeniach młodzieży

Zapraszamy nauczycieli, uczniów i rodziców do włączenia się do szkolnej akcji wolontariatu "Pomagam, bo warto!", którą organizujemy dla podopiecznych dziennego domu pobytu polskiego stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną w chorzowie. Zbieramy: środki czystości i higieny (np.płyny do mycia i dezynfekcji, mydło w płynie, chusteczki mokre i suche, rękawiczki jednorazowe itp.), herbatę i cukier.
Kiedy: 1 - 14 marca 2018 r.
Gdzie: sala 16 i 9.
Dodatkowych informacji udzielają nauczyciele Aneta Frączek i Julita lLis.

28 lutego odbył sie w naszej szkole Konkurs Recytatorski

W kategorii klas I - III uczniowie zajęli następujące miejsca:

1. Zofia Cichy klasa 3 d

2. Anna Ślużyńska klasa 1 a

3. Amelia Czerwińska klasa 3 a

W kategorii klas IV - VII uczniowie zajęli następujące miejsca:

1. Paweł Fidot klasa 4 c

2. Marianna Kamionka klasa 5 b, Julia Domagala klasa 4 a

3. Julia Kisiel klasa 5 b

wyróżnienie: Hanna Pytlewska klasa 6 a, Hanna Żółkiewicz klasa 4 c

Gratulujemy i życzymy sukcesu na kolejnym etapie!


1 marca 2018 roku uczniów klas trzecich odwiedzili niecodzienni goście - Strażacy z Jednostki Gaśniczo - Ratowniczej nr 2 w Katowicach. Spotkanie to było podsumowaniem cyklu zajęć „Mądre rady Żarka - psa strażaka”, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie dla czadu”. W ramach zajęć uczniowie uzupełniali kolorowanki poświęcone zagrożeniom związanym z tlenkiem węgla. Na koniec zajęć wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy. Akcja, w którą włączyła się nasza szkoła koordynowana jest przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Współpraca ze Strażą Pożarną jest elementem Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.

 

Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich Osób, które zaangażowały się w Kampanię "Zaczytani" :) 
Łącznie zebraliśmy 443 książki, które Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wraz z Fundacją "Rozwój" przekażą szpitalom z oddziałami dziecięcymi :)
Razem uczyniliśmy wiele Dobra!! :)
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ!! :) :) :)
Szkolny Koordynator
Katarzyna Cyrus

 

26 lutego uczniowie klas V przenieśli się w "Świat Mitów" za sprawą corocznego konkursu. W trudnej rywalizacji wykazali się dużą wiedzą  na temat mitologii. Klasa Vb wygrała zawody, ale dla wszystkich liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.

22 lutego naszą szkołę odwiedził ojciec Dorian, który opowiedział o trudnym życiu na misji w Afryce Południowej.

21.02 na pływalni AWF w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Katowic Szkół Podstawowych w Pływaniu, na których uczeń naszej szkoły, Michał Trzcionka z kl. 6b zdobył złoty medal na dystansie 50 m stylem motylkowym.  Gratulujemy sukcesu!

 

 

 

Dzień Otwarty Fabryki Naukowców w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Insytut Fizyki Katowice, ul. Uniwersytecka/4 
zaprasza dzieci w wieku 5-13 lat w  sobotę, 24 lutego2018 r. godz. 09:00 - 18:30 
do Fabryki Naukowców w Katowicach.

Każde dziecko będzie mogło zmierzyć się z budową i programowaniem prawdziwych robotów 
ze specjalnych Klocków LEGO lub zaprogramować swoją pierwszą grę. 

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc, prosimy o wcześniejszą rezerwację. 
Zajęcia z budowy i programowania robotów odbędą się na trzech poziomach: 
Młody Konstruktor (klasy 0-1): 9:00 – 10:00, 14:00 – 15:00 
Młody Programista (klasy 2-3): 12:30 – 13:30 
Młody Inżynier (klasy 4-6): 10:30 – 12:00, 17:00 – 18:30 

Zajęcia z programowania gier (NOWOŚĆ!) 
Młody Koder (klasy 2-4): 15:30 – 16:30 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowo: bok@fabrykanaukowcow.pl 
lub telefonicznie: 604 339 781. 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI - SZKOLNE ELIMINACJE
DO MAŁEGO OKR

Termin: 28 LUTEGO 2018 r.

klasy I-III 11.50-12.35 (5 lekcja)
klasy IV-VII (6 lekcja)

Zapisy: wychowawcy klas I-III zgłaszają uczniów do nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej J.Lis,
uczniowie klas IV-VII zgłaszają swój udział do nauczycieli polonistów:

A.Frączek, D. Prochalskiej, W.Wilk - Mrozińskiej

Termin zapisów: do 26 lutego 2018r.

Zapraszamy do udziału

Organizatorzy:
J.Lis, A.Frączek, D. Prochalska, W.Wilk - Mrozińska

14 lutego uczniowie klas: 6b i 5b wzięli udział  w Symfonicznym koncercie edukacyjnym Muzyka - blask, mrok, półcień w siedzibie NOSPR, gdzie mieli możliwość  posłuchać utworów Ludwiga van Beethovena, Claude Debussyego, Sergiusza Prokofiewa, Richarda Straussa i Mauricea Ravela. Koncert odbył się w sali koncertowej i był dla uczniów bezpłatny.

 

13 lutego uczniowie (...i nie tylko) naszej szkoły bawili się na balu karnawałowym. Przedstawicile klas starszych pokazali, że ciekawe przebranie to połowa sukcesu do dobrej zabawy. Wszyscy świetnie sie bawili, a damska część naszej społeczności wykazała się ogromną siłą i pokonała chłopców w przeciąganiu liny. Zaprszamy do galerii na krótką fotorelację.

 

Na stronie internetowej naszej szkoły, w zakładce Plan Lekcjizostał zamieszczony zmieniony plan lekcji obowiązujący od 12.02.2018. Plan może jeszcze ulec drobnym zmianom. Przypominamy o wprowadzonej lekcji zerowej, która zaczyna się o godz. 7:10. Poniżej zamieszczono plan lekcji zerowej: 

 

GODZINA 7.10:

KLASA 5 a 

4 - wf - E. Oleksak - poniedziałek

wychowanie do życia w rodzinie

– p. K. Klimek - czwartek s.12

KLASA 6 a 
4 - wf - W. Pukacz - środa/piątek

KLASA 4 b

wychowanie do życia w rodzinie 

– p. K. Klimek - worek - s.12

KLASA 5 b 

4 - wf - E. Wojdyła - poniedziałek/piątek 

KLASA 6 b
4 - wf - W. Pukacz - środa/piątek 

KLASA 4 c

wychowanie do życia w rodzinie 

– p. K. Klimek - piątek - s.12

 

Termin zajęć z etyki dla grupy międzyoddziałowej w II półroczu 2017/2018 pozostaje bez zmian:

WTOREK - 9  lekcja (15.40- 16.25)

PIĄTEK -  9  lekcja (15.40- 16.25) 

 

W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbywaly się w naszej szkole półkolonie. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach robotyki i zajęciach z fizyki w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Byli również na wycieczce w  Krakowie.

 

Dnia 17.01.2018 r. uczniowie klasy 7 a i 7 b uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Spotkanie zorganizowane przez pedagoga szkolnego dotyczyło bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zachowań społecznie akceptowanych, zachowań społecznie nieakceptowanych i w ich kontekście odpowiedzialności karnej nieletnich. Współpraca z Policją w zakresie bezpieczeństwa uczniów należy do zadań wynikających ze Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego.

W dniu 16 stycznia uczestniczki kółka czytelniczo-bibliotecznego odwiedziły swoich młodszych kolegów i koleżanki z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego "Sezamkowo" w Katowicach. Dziewczynki z okazji Nowego Roku wyrecytowały wychowankom przedszkola wiersz Władysława Bełzy "Dzieciom na nowy Rok" i Stefanii Szuchowej "Noworoczny obereczek" oraz zorganizowały zabawy ruchowe.

Zgłoszenia do konkursów Kangur, Świetlik - w nieprzekraczalnym terminie do 23 stycznia 2018,

 

Kangur - opłata za udział: 5zł (resztę dopłaca Rada Rodziców), konkurs odbędzie się 15.03, kl. II-VII, zgłoszenia u wychowawcy/nauczyciela matematyki,

Świetlik - opłata za udział: 5zł (resztę dopłaca Rada Rodziców), konkurs odbędzie się 13.03, kl. I-VII, zgłoszenia u wychowawcy/nauczyciela przyrody.

 

11 stycznia 2018 roku uczniowie klasy VI a, VII a i VII b pojechali do Teatru Słowackiego w Krakowie na spektakl "ZEMSTA" Aleksandra Fredry.

 

W styczniu 2018 roku uczniowie klas I i III kontynuują spotkania z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Katowicach - Panią Pedagog i Psycholog. Podczas zajęć uczniowie uczą się nawiązywać prawidłowe relacje koleżeńskie, poznają sposoby konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i okazywania swoich emocji.

 

 

Wraz z nadejściem Nowego Roku uczniowie klas trzecich rozpoczęli warsztaty kulinarne. W styczniu klasy 3 a i 3 d kisiły buraki, a w lutym klasy 3 b i 3 c ukiszą śląski żur. Jako pierwsi zaczęli eksperymentować uczniowie z klasy 3 a pod czujnym okiem p. Anny Herman. Nietypowe lekcje pomogą trzecioklasistom zdobyć wiedzę na temat przypraw, warzyw i naturalnych probiotyków wzmacniających ich organizmy.

W Szkole Podstawowej nr 53 w Katowicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „CZTERY PORY ROKU”. Uczestnicy rozwiązywali problemy matematyczne i przyrodnicze. Nasi uczniowie świetnie się spisali. Wojtek Wysocki z klasy IIId zdobył czwarte miejsce, a Antoni Wieczorek z klasy III a otrzymał wyróżnienie.

 

Nasza uczennica Zuzanna Pakuła na drugim etapie konkursu przedmiotowego z języka polskiego.

Trzymamy kciuki!

 

22 grudnia uczniowie klasy 5 a wystawili Jasełka wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Aby przedstawieniu nadać świąteczny ton, kolędy zaśpiewał chór szkolny. Po jasełkach każda klasa udała się do swoich sal na Wigilie klasowe.

20 grudnia na szkolnym korytarzu odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów klas 4 - 7, przygotowany przez panią Beatę Rąba - Tomica. Uczniowie zagrali na różnych instrumentach znane kolędy i zaśpiewali przepiękne pastorałki.

 

18 grudnia 2017 r. nasi uczniowie odwiedzili Klub Seniora z przedstawieniem jasełkowym. Zostali przyjęci bardzo serdecznie i ciepło.

 

W dniu 5 grudnia 2017 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w naszej szkole podjęliśmy kilka inicjatyw. Były to:

  • Akcja zbierania starych kluczy, które niczego już nie otworzą, na rzecz Fundacji „Akogo” Kliniki Budzik,
  • Akcja „Anioły w mundurkach Aniołom w piżamach”, w ramach której zbieraliśmy gry, puzzle, książki, kolorowani, zabawki, maskotki dla podopiecznych Szpitala Dziecięcego w Ligocie,
  • Szkolny konkurs na plakat o wolontariacie – bezinteresownej pomocy pod hasłem „Pomagam – daję radość innym”.

15 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 4 a i 2 b podsumowali te wydarzenia na apelu szkolnym.

plakat

 

Uczniowie klas czwartych w tym roku spotkali się z Mikołajem w niecodziennych okolicznościach. "Święty" przywitał ich w holu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, tuż przed spektaklem "W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA. TAM I Z POWROTEM". To była prawdziwa przygoda! Wzięliśmy udział w podróży dookoła świata - podróży pociągiem, statkiem parowym a nawet… na grzbiecie słonia. Tak miło spędzony czas zakończyliśmy na jarmarku świątecznym.

 

 

SZKOLNY KONKURS Z OKAZJI OBCHODÓW

„MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA 2017”

 DLA UCZNIÓW KLAS I – VII

POD HASŁEM:

POMAGAM

–DAJĘ RADOŚĆ INNYM”

 

Szczegóły: kliknij tutaj 

4 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli szansę spotkać się ze studentkami z Peru oraz Suazi. Paula i Ndui zapoznały dzieci z krajami, z których pochodzą oraz ich tradycjami. Dziewczynom bardzo podobała się wizyta w naszej szkole i mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieć okazję gościć je w Dziewiątce. Warsztaty językowo - kulturowe zorganizowała pani Agata Jodko. W galerii więcej zdjęć z tego wydarzenia.

 

Uczeń naszej szkoły - Paweł Rejdych zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie "150 - lecie urodzin Józefa Piłudskiego". Oto jak relacjonuje to wydarzenie sam laureat, któremu ogromnie gratulujemy sukcesu: "Około  jednego miesiąca temu dowiedziałem się od Pani Wirginii o konkursie pod tytułem 150 –lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Szybko wziąłem się do pracy i wykonałem pamiętnik ze zdjęciami z życia Józefa Piłsudskiego i ich opisami. Po kilku dniach oczekiwania na wyniki okazało się ze zająłem drugie miejsce. W sobotę 2 grudnia pojechałem z panią dyrektor i wicedyrektor po odbiór nagród do Warszawy. Po około trzech godzinach jazdy byliśmy na miejscu. Nagrody odebrałem w Muzeum Wojska Polskiego. Były nimi: plecak w barwach moro, pióro od pani premier, obraz sejmu, maskotka, dwie książki o legionach Polskich i kilka dyplomów. Po ceremonii zwiedziłem część muzeum. Było ono ciekawe. Około godziny 13.00 wyjechałem z Warszawy W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na obiad. Do mojego domu przyjechałem przed 18.00.  Nagrody bardzo mi się podobały i byłem z siebie bardzo dumny." Fotorelacja z odbioru nagrody w naszj galerii.

 

 

1 grudnia 2017 r. uczniowie klas siódmych wzięli udział w II Śląskim Festiwalu Nauki "Sięgnij po zawód". Wydarzenie zorganizowane było przez śląskie uczelnie oraz Miasto Katowice. Szczegóły na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/

W terminie od 29.01.2018 r. do 02.02.2018 r. w naszej szkole odbędą się półkolonie zimowe

w ramach akcji „ZIMA W MIEŚCIE”.

 

- odpłatność za tydzień półkolonii - 180,00 zł 

 

I Tydzień półkolonii obejmuje:

  • wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek),
  • wycieczkę wyjazdową;
  • wyjście do Pałacu Młodzieży na warsztaty;
  • wyjście do kina;
  • zakup nagród i dyplomów.

Zapisy i wpłaty u kierownika świetlicy do 12.01.2018 r.

Dokumenty do pobraia:

Karta kwalifikacyjna

Regulamin

Zgoda rodziców

(Termin oddania dokumentacji 12.01.2018 r.) 

Organizator nie przewiduje rezerwacji miejsc, o kolejności przyjęcia decyduje dokonana wpłata oraz oddanie potrzebnej dokumentacji.

Uczennic klasy IV b Anita Mączka zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Anioły i aniołeczki". Gratulujemy sukcesu!

Kinga Koenig - uczennica klasy I zajęła pierwsze miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym "Jesienne impresje". Gratulujemy!

 

 

Dnia 30 listopada 2017 r. klasa II a i III d były w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Dla uczniów przygotowano lekcję edukacyjną w formie aktywnej połączonej z prezentacją zarówno zwykłych komputerów i konsol, jak i wielogabarytowych maszyn liczących z lat 1970-2000. Na zakończenie był czas na chwilę zabawy z wykorzystaniem gier z tamtych lat.

 

Dnia 28.11.2017 klasy: 5a, 5b, 6b, 7a wraz z opiekunami wybrały się do Krakowa, by zwiedzić Wawel (skorzystaliśmy z darmowego zwiedzania tego miejsca). Dopisała nam wspaniała pogoda, z Wawelu można było nawet podziwiać piękną panoramę Tatr. Wzięliśmy też udział w jarmarku świątecznym odbywającym się na Rynku w Krakowie.

Zapraszamy do naszej galerii, znajdują się tam zdjęcia z wycieczki.

 

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VII b  Zuzanna Pakuła  zakwalifikowała się do II etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

 

Dnia 22 listopada 2017 roku odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział blisko 67 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 416 laureatów. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięło 24 uczniów z klas 1 - 3 i 19 uczniów z klas 4 - 7. Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy III a Antoni Wieczorek z wynikiem120 punktów. Zajął 28 miejsce w województwie śląskim na poziomie klas trzecich i 542 w Polsce.

 

15 listopada uczennice kl. 3 b, Laura Bugiel i Lena Mrożek wzięły udział w Miejskim Konkursie Edukacyjnym "Magiczne wiersze" organizowanym przez SP 58 w Katowicach. Dziewczynki zajęły czwarte miejsce udowadniając, że są prawdziwymi Znawczyniami poezji Danuty Wawiłow. Gratulujemy sukcesu!

Nasze uczennice Emilia Pierzchała i Zuzanna Zawadzka zajęły III miejsce w październikowym międzyświetlicowym konkursie "Święto strachów - Halloween" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 22 w Katowicach. Gratulujemy!

Skąd wzięły się eksponaty na wystawach? Kim jest konserwator? Po co są muzea? Dlaczego nie można dotykać obrazów? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klas IV a, b, c w trakcie lekcji muzealnych pt. „Poznajemy muzeum” w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, które odbyły się w październiku i listopadzie 2017 r. Uczniowie poznali różne typy wystaw – sztuki, historii, stałe i czasowe. Uczestnicy lekcji zwiedzili całe muzeum, rozwiązując ćwiczenia z kart pracy pozwalające poznać i utrwalić specyfikę wystaw. Dodatkową atrakcją było poznanie specyfiki funkcjonowania Biblioteki Muzeum Śląskiego w ramach „Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia 20 listopada w naszej szkole odbyły się działania edukacyjno – informacyjne na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu. Wychowawcy klas i świetlicy szkolnej przeprowadzili pogadanki, dostosowane do wieku uczniów, na temat szkodliwości papierosów. Uczniowie wykonali tematyczne plakaty, które wywieszone zostały na korytarzach i w świetlicy. Temat szkodliwości palenia tytoniu został również wykorzystany do prac z wykorzystaniem technologii informacyjnej podczas zajęć komputerowych i informatyki.

Święto Niepodległości 11 listopada przypadało w tym  roku w sobotę. Jak zawsze rocznica dnia odzyskania przez Polskę niepodległości była szczególnie obchodzona w naszej szkole. Z okazji obchodów 99. rocznicy 14 listopada odbyła się uroczysta akademia.

Dnia 13.11.2017 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w Programie Profilaktycznym  „Debata”, prowadzonym przez pracownika Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Zajęcia, zgodnie z założeniami Programu miały charakter uprzedzający. Zadaniem Programu jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

https://sniadaniedajemoc.pl/content/uploads/2015/08/82.png

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny: "Śniadanie Daje Moc", w którym nasza szkoła bierze udział już kolejny rok.

 

8 listopada 2017 r. uczniowie klas II i III wzięli udział w warsztatach "Bezpieczni w sieci" organizowanych przez Śląskie Centrum Społeczeństwa Informatycznego w ramach akcji Akademia Bezpiecznego Internetu. Dziękujemy Pani Dagmarze Roner za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

Kto powiedział, że lekcja polskiego nie może być inna niż zawsze? 

8 listopada VII a czytała "Dziadów cz.II" Adama Mickiewicza.

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie (...)"

 

 

6 listopada odbył się Apel Szkolny, na którym poznaliśmy ranking klas w konkursie "Super Klasa" oraz przypomnieliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas przebywania na przerwach międzylekcyjnych. Klasa III c przedstawiła krótki występ pt. "Cisza". Zdjęcia z inscenizacji znajdują się w naszej galerii.

 

 

straz 1

Spotkanie uczniów ze Strażą Miejską

Dnia 03.11.2017 r. miało miejsce kolejne spotkanie uczniów klas trzecich z przedstawicielką Straży Miejskiej w Katowicach. Uczniowie klas:  3 b i 3 c spotkali się z panią strażnik, która w ciekawy sposób przekazała dzieciom informacje na temat powstawania smogu i jego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Uczniowie przypomnieli sobie również, w jaki sposób należy segregować śmieci. Wszyscy otrzymali tematyczne książeczki z krzyżówkami, rebusami i obrazkami do kolorowania oraz drobny upominek.

Tego samego dnia również uczniowie klas siódmych spotkali się  z przedstawicielką Straży Miejskiej w Katowicach, która przekazała im podstawy bezpiecznego korzystania z Internetu. Omówiła też zasady odpowiedzialnego korzystania z telefonów komórkowych.

Spotkanie pt.: ”Bezpieczeństwo w sieci” odbyło się w ramach współpracy szkoły ze Strażą Miejską i realizacji założeń Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego.

 


Więcej  informacji na temat wyjazdu tutaj.

 

27 października uczniowie klasy 1 a przeprowadzili doświadczenia fizyczno - chemiczne w ramach zajęć pod nazwą "Badacz Przyrody" organizowanych w Pałacu Młodzieży.

 

26 października uczniowie klas czwartych więli udział w tradycyjnych Otrzęsinach. Uczestniczyli w licznych konkurencjach. Jednym z zadań konkursowych było przebranie się za postać z bajek Disneya. Dzięki czwartoklasistom w naszej szkole zrobiło sie bardzo bajkowo i kolorowo. Rywalizację wygrała klasa IV b ale dla wszystkich liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.

Szkolny Konkurs "Magiczne Katowice" został rozsztrzygnięty. Dziękujemy uczniom klas II i III za bardzo liczne prace. Gratulujemy laureatom. Wyniki konkursu w zakładce Osiągnięcia naszych uczniów.

 

VI Sportowo Rekreacyjny Rajd Górski Dzieci i Młodzieży Województwa Śląskiego
KARKOSZCZONKA 2017

 

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Prochalską, p. Włodarską i p. Guzowskim wzięli udział w rajdzie górskim, który odbył się 17. 10. 2017r. w Beskidzie Śląskim, z metą przy schronisku „Chata Wuja Toma” na przełęczy Karkoszczonka. Celem imprezy była integracja dzieci i młodzieży Województwa Śląskiego oraz aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w rajdzie górskim, a także uświadomienie osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom możliwości aktywnego uprawiania krajoznawstwa i turystyki. Rajd propagował również kulturę, historię oraz walory turystyczne Beskidu Śląskiego. Uczniowie wzięli udział w wielu konkursach: plastycznym, sprawnościowych, wiedzy, w konkursie przeciągania auta, wkręcania śrub. W konkursie plastycznym, uczennica naszej szkoły, Zuzanna Ratka z kl. 6b zdobyła 1 miejsce. Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajgują się zdjęcia z tego wydarzenia.

 

19 października 2017 r. klasy 1 a i 1 b były na wycieczce w Osikowej Dolinie w Koziegłowach. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych - własnoręcznie wykonały ozdoby z osikowych płatków. Następnie było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu.

16 października 2017 r. uczniowie klasy 3 a i 3 d wzięli udział w spotkaniach ekologiczno - profilaktycznym z przedstawicielami Straży Miejskiej w Katowicach pt. "Nie truj, segreguj - myśl ekologicznie".  Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat smogu, przyczyn jego powstawania i szkodliwego wpływu na zdrowie. Panie ze Straży Miejskiej pokazywały ciekawe zdjęcia i uczyły, w jaki sposób można walczyć ze smogiem. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał książeczkę z krzyżówkami i kolorowankami oraz pamiątkę. Dodatkową atrakcją tych spotkań była obecność pani dziennikarz z Polskiego Radia Katowice, która nagrywała m.in. wypowiedzi dzieci, które będzie można usłyszeć na antenie w audycji dotyczącej ekologii. Link do galerii zdjęć na stronie Straży Miejskiej.

Dzień Edukacji Narodowej to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. 13 października uroczystą akademią uczciliśmy naszych nauczycieli i pracowników szkoły. To był bardzo miły dzień.

12 październia Dzieciaki Cyrusiaki z kółka teatralnego odwiedziły naszych młodszych kolegów i koleżanki w pobliskim przedszkolu "Sezamkowo" z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Przedstawienie "Dary czterech wróżek" przedszkolaki przyjęły bardzo miło i sympatycznie. Po przedstawieniu był czas na zagadki i prezenty przygotowane przez pana Piotra Biesiadę.

W dniu 12 października 2017 r. uczniowie klas 6 i 7 wzięli udział w lekcji pt. "Ziemia - miejsce we Wszechświecie". Prelekcja odbyła się w Multikinie, gdzie na dużym ekranie uczniowie mogli oglądać zjawiska astronomiczne.

 

6 października uczniowie naszej szkoły kibicowali meczom rozgrywającym się w sali gimnastycznej "Dziewiątki" w ramach III Turnieju w Koszykówce Ulicznej o Puchar RJP nr 6 Ligota – Panewniki „Streetball  o czyste powietrze”.

Natomiast uczniowie klas siódmych wzięli udział w prelekcji i w warsztatach na temat  „Smog to nie jest postać z bajki. Zejdź z kanapy”.

30 września w tym roku wypadł w sobotę więc Dzień Chłopaka w naszej szkole był obchoodzony w piątek albo poniedziałek. Oczywiście damska część naszej społeczności przygotowała wiele atrakcji dla swoich kolegów... :)

27 września klasy III a oraz III c wyjechały na wycieczkę do „Koziej zagrody” w Brennej. Jest to bardzo urocza miejscowość w Beskidach. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Niewątpliwie największą z nich było karmienie kóz w zagrodzie. Bardzo ciekawe okazały się warsztaty wyrobu sera. Każdy uczeń wykonał także baranka z masy solnej oraz owieczkę z wełny. Zwieńczeniem wyjazdu była przejażdżka bryczką oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Pogoda dopisała, więc można było także skorzystać z atrakcji na placu zabaw. W naszej galerii zdjęcia z wycieczki.

 

 

 

Wyniki konkursu fotograficznego

"Wspomnienie lata":
I miejsce: Dominika Pluta kl. 7a
II miejsce: Piotr Rejdych kl. 4b
III miejsce: Zuzanna Ratka kl. 7b

wyróżnienia:

Alicja Sieg kl. 5b,

Klaudia Szyja kl. 5b,

Hanna Żółkiewicz kl. 4c

Gratulacje!

 

 

W dniu 28 września 2017 r. uczniowie klas II-VII uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata 2017. W tym roku sprzątaliśmy tereny przy osiedlach znajdujących się w pobliżu szkoły. Niestety i tym razem uczniowie nazbierali dużą ilość śmieci.

 

Zapraszamy uczniów klas I-VII do udziału w konkursie na najlepszy ZIELNIK. Regulamin konkursu tutaj.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w V edycji szkolnego konkursu z okazji 152 rocznicy urodzin Miasta Katowice pt. „Magiczne Katowice 2017" 

W tym roku temat prac to: „Kocham Katowice”.

Termin składania prac:  do 13 października 2017  rWięcej informacji na temat konkursu tutaj.

11 września 2017 roku uczniowe klas pierwszych wzięli udział w zajęciach "Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły". Policjanci dzielnicowi przekazali pierwszoklasistom niezbędne informacje o bezpiecznym pokonywaniu drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Dzieci nie tylko uważnie słuchały policjantów, ale także aktywnie brały udział w zajęciach. Na koniec każdy otrzymał odblask, ktory przypiął do swojego tornistra.

Zachęcamy uczniówdo do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM „WSPOMNIENIE LATA”.

Jeżeli  posiadasz ciekawe zdjęcia wakacyjne i chcesz się nimi pochwalić weź udział w nim udział.

Termin przynoszenia zdjęć do 27 września do pani Marty Targońskiej. Więcej informacji w Regulaminie konkursu.

 

Bierzemy udział w Akcji Poratuj Misiem, która trwa od 1 do 30 września 2017 roku. W tym czasie zbierane są maskotki, które trafią do dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz dotkniętych przemocą domową. Maskotki możemy przynosić do świetlicy szkolnej. Preferowane zabawki to maskotki do 30 cm wysokości, które są w dobrym stanie. 

 

4 września 2017 roku rozpoczęliśmy uroczyście Nowy Rok Szkolny. Pani Dyrektor Beata Nitsch szczególnie ciepło przywitała uczniów klas pierwszych, którym życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Na stronie internetowej naszej szkoły, w zakładce Plan Lekcji, został zamieszczony plan lekcji obowiązujący od 5.09.2017. Plan może jeszcze ulec drobnym zmianom. W bieżącym roku szkolnym zostaje wprowadzona lekcja zerowa, zaczynająca się o godz. 7:10. Poniżej zamieszczono plan lekcji zerowej: 

 

GODZINA 7.10:

KLASA 5 a 
4 - wf - E. Oleksak - poniedziałek

KLASA 6 a 
4 - wf - W. Pukacz - środa/piątek
wychowanie do życia w rodzinie 

- p. K. Klimek - wtorek

KLASA 7 a
wychowanie do życia w rodzinie 

– p. K. Klimek - poniedziałek

KLASA 5 b 
4 - wf - E. Wojdyła - poniedziałek, piątek 

KLASA 6 b
4 - wf - W. Pukacz - środa/piątek 
wychowanie do życia w rodzinie

– p. K. Klimek - czwartek

KLASA 7 b
wychowanie do życia w rodzinie 

– p. K. Klimek - piątek 

Warszawa, 25 sierpnia 2017 roku

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy Szkół, 
Nauczyciele, 
Rodzice i Uczniowie,

przed nami początek nowego roku szkolnego 2017/2018. Czas wytężonej, ale także satysfakcjonującej pracy. 
1 września br. rozpoczynamy wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie edukacji, które były oczekiwane zarówno przez rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, jak i samorządowców.

W roku szkolnym 2017/2018 szczególny nacisk kładziemy na wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej 
i informatycznej
. Szczególną uwagę środowiska oświatowego będę chciała zwrócić na wzmocnienie wychowawczej roli szkoły oraz bezpieczne korzystanie uczniów z internetu. Zależy mi również 

na wprowadzeniu doradztwa zawodowego do wszystkich szkół i placówek oświatowych 
oraz na usprawnieniu edukacji włączającej.

Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w finansowaniu oświaty i w pragmatyce zawodowej nauczycieli. 
Będzie to pierwszy etap zmian porządkujących system finansowania zadań oświatowych. 
Chcemy, aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu przez samorządy, organy prowadzące, a także dyrektorów szkół i placówek.

Ścieżka awansu zawodowego będzie powiązana z oceną pracy, a jej długość uzależniona od jakości pracy. Ujednolicony zostanie obowiązkowy, tygodniowy wymiar godzin dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej będą ukierunkowane na wzmocnienie roli nauczyciela 
i podniesienie jego prestiżu. Wprowadzimy nową formułę doskonalenia zawodowego oraz podwyżki wynagrodzeń.

Reforma edukacji to proces zaplanowany na wiele lat, ale już dziś pragnę podziękować dyrektorom szkół 
i nauczycielom, którzy od początku brali aktywny udział w jej wdrażaniu i byli blisko uczniów oraz rodziców. Uczestnictwo w ponad 3 tys. szkoleń zawodowych z nowej podstawy programowej jest znakiem 
zaangażowania środowiska nauczycielskiego w proces zmian w polskiej oświacie. Każdego dnia współpracują Państwo nie tylko z uczniami, ale także z ich rodzicami,  wkładając wiele wysiłku, pasji i entuzjazmu 
w nauczanie oraz wychowanie dzieci. Serdecznie za to dziękuję. Życzę wielu sukcesów edukacyjnych 
i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego składam również życzenia wszystkim uczniom, 
aby jak najlepiej wykorzystali nadchodzący czas. Korzystajcie ze wszystkich szans, jakie daje Wam szkoła, 
aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Nie bójcie się zadawania pytań i poszukiwania 
na nie odpowiedzi. Nie zrażajcie się niepowodzeniami, bo są one częścią edukacji. Nie zapominajcie również 
o tym, że w trudnych chwilach zawsze możecie liczyć na pomoc ze strony swoich wychowawców i nauczycieli.

Pragnę podkreślić, jak ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Zaangażowanie z ich strony stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli oraz wychowawców. Pomaga w realizacji celów oraz zadań edukacyjno-wychowawczych. Dobra współpraca na linii szkoła–rodzice wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Życzę rodzicom, aby wspierali rozwój swoich dzieci. Dając im dobry przykład, będą dla nich podporą w trudnych momentach. Jestem przekonana, że taka aktywność szybko przełoży się na liczne sukcesy dzieci.

Wprowadzanie zmian w systemie edukacji poprzedziło przygotowanie przez samorządy nowych sieci szkół 
i dostosowanie ich do zmienionego ustroju. Dziękuję wszystkim prezydentom, burmistrzom, starostom, wójtom za włączenie się w proces reformowania polskiej oświaty i wspólną troskę o przyszłość młodego pokolenia. Zapewniliśmy finansowe wsparcie samorządów na pokrycie bieżących wydatków związanych 
z wdrażaniem zmian w edukacji. Zagwarantowaliśmy również środki na kolejne lata.

Dziękuję również całemu środowisku polskiej oświaty za trud wkładany w niezwykle odpowiedzialny proces uczenia i wychowania. Państwa wiedza i zaangażowanie mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego pokolenia. Dzięki codziennym wysiłkom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale mogą także doskonalić swoje talenty. Rozwijając ich pasje i zainteresowania, wpływają Państwo na osobowość 
i charakter młodych ludzi, a to najważniejsze w pracy nauczyciela.

Życzę powodzenia w nowym roku szkolnym 2017/2018.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska

                                                                     Minister Edukacji Narodowej

Półkolonie letnie 2017

 

Kończymy pierwszy tydzień półkolonii letnich. Byliśmy już w Parku Miniatur i średniowiecznej krainie w Inwałdzie,  gdzie czekało na nas wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie zamku, zapoznanie ze smokiem, a odważnych - wizyta w domu strachów, w kinie 5D, przejażdżki na karuzelach i ogromnej zjeżdżalni. W czwartek odwiedzimy ogród botaniczny w Bujakowie i będziemy uczestniczyli w warsztatach ekologicznych. Przed nami jeszcze, w drugim tygodniu, wyjazd do Wioski Indiańskiej w Ogrodzieńcu,  wyjście do Jump City  i do kina. Oprócz tego gramy i bawimy się na sali gimnastycznej, w pracowni komputerowej, na świeżym powietrzu i bierzemy udział w licznych konkursach i zawodach, za które na koniec półkolonii czekają na nas nagrody.

Autor: Anna Szkop