II wizyta robocza - Turcja

Sprawozdanie z drugiej wizyty roboczej w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius

„Zapał i entuzjazm w szkole”.

Druga wizyta robocza w ramach Projektu odbyła się w tureckim Kocaeli w dniach od 22 do 28 marca 2014 r.

W wizycie wzięli udział nauczyciele z 5 krajów partnerskich: Polski, Słowacji, Czech, Chorwacji i Turcji oraz uczniowie chorwaccy. Niestety na spotkanie nie przybyli nauczyciele z Wielkiej Brytanii.

Wizyta rozpoczęła się uroczystym przywitaniem w szkole przez nauczycieli, uczniów i rodziców. Uczniowie tureccy przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny witając gości przepięknym pokazem tańców folklorystycznych.

Tematem wizyty były „Tańce i stroje narodowe” krajów partnerskich.

Podczas pierwszej sesji roboczej wraz z uczniami tureckimi oglądaliśmy prezentacje multimedialne poszczególnych krajów. Polskie prezentacje przygotowali uczniowie z klas szóstych.

Wielki aplauz publiczności wywołał występ uczniów i nauczycieli chorwackich, którzy dali koncert pieśni i tańców ludowych swego kraju. Zaprezentowali również oryginalne stroje ludowe.

Podczas sesji roboczych dyskutowano nad realizacją najbliższych zadań Projektu:

- prezentacjami na temat recyklingu i ochrony lasów,

- prezentacjami zwrotów grzecznościowych w różnych językach,

- aktualizacją oficjalnej strony Projektu,

- terminami kolejnych wizyt roboczych i wymiany uczniów.

Omawialiśmy wyniki ankiet: ewaluacyjnej oraz zdrowego żywienia. Przedstawiono propozycje loga Projektu wyłonione z propozycji uczniów szkół partnerskich; zwyciężyło logo szkoły tureckiej.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie z władzami lokalnymi, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat historii i osiągnięć regionu.

Gospodarze zorganizowali całodniową wycieczkę z przewodnikiem do Stambułu, gdzie mieliśmy okazję podziwiać muzeum Haga Sophia, Błękitny Meczet, pałac sułtanów Topkapi, Wielki Bazar , a także płynąć statkiem po wodach Bosforu.

Zwiedzaliśmy także portowe miasto Kocaeli: muzeum marynistyczne, muzeum archeologiczne i  zakład wyrobów cukierniczych w którym  degustowaliśmy pyszną „Pismaniyę”. Odwiedziliśmy także miejski Dom Kultury i uczyliśmy się trudnej sztuki „malowania na wodzie”.

Podczas wizyty odbyły się dwa uroczyste spotkanie z rodzicami uczniów i nauczycielami szkoły połączone z prezentacją tańców folklorystycznych i ich nauką.

Wszyscy serdecznie podziękowali gospodarzom za wspaniałą atmosferę i  niezwykłą gościnność.