III wizyta robocza - Polska

Sprawozdanie z trzeciej wizyty roboczej w Polsce w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius

„Zapał i entuzjazm w szkole”.

Trzecia wizyta robocza w ramach Projektu odbyła się w naszej szkole w dniach od 13 do17 października 2014 r.

Tematem przewodnim wizyty była muzyka narodowa krajów partnerskich.

W wizycie wzięło udział 18 nauczycieli oraz 18 uczniów z 4 krajów partnerskich:

Chorwacji, Słowacji, Czech i Turcji a także polscy nauczyciele i uczniowie.

W pierwszym dniu wizyty nauczyciele odwiedzili Muzeum Auschwitz Birkenau, natomiast uczniowie uczestniczyli w lekcjach wraz ze swoimi polskimi opiekunami.

Zorganizowano im także gry i zabawy podczas pikniku oraz przejażdżkę bryczkami konnymi po okolicy.

Po południu odbyła się w szkole powitalna biesiada dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców na której podano śląskie przysmaki przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Uczyliśmy gości polskich piosenek i przyśpiewek ludowych.

14 października odbyło się oficjalne powitanie gości i władz lokalnych w szkole podczas uroczystej akademii połączonej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I-VI przedstawili program artystyczny wykonując polskie pieśni i tańce w strojach ludowych.

Uroczysta Akademia Comenius (galeria)

Po oficjalnym powitaniu goście zwiedzali szkołę a następnie uczniowi udali się na wycieczkę do Leśnej Sali Edukacyjnej, natomiast nauczyciele zajęli się pracą nad Projektem podczas spotkania roboczego. Dyskutowano nad realizacją najbliższych zadań:

przygotowaniem prezentacji na temat dziecięcych gier i zabaw oraz przedstawień teatralnych poszczególnych szkół. Ustalono terminy kolejnych wizyt w Czechach i Słowacji.

O godzinie 18.00 rozpoczął się uroczysty Międzynarodowy Wieczór Muzyczny podczas którego szkoły partnerskie prezentowały muzykę i tańce swoich krajów. Na uroczystość licznie przybyli nauczyciele i uczniowie  naszej szkoły wraz z rodzicami.

15 października odbyła się całodniowa wycieczka do Muzeum Kopani Soli w Wieliczce i do Krakowa.

Wizyta w Wieliczce (galeria)

Następnego dnia, w ramach wymiany doświadczeń pedagogicznych, nauczyciele zagraniczni mieli okazję uczestniczyć w lekcjach w naszej szkole.

Wielkim zainteresowaniem gości cieszyły się zajęcia z języka polskiego, przyrody oraz edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie zagraniczni także uczestniczyli w lekcjach oraz zawodach sportowych.

Lekcje pokazowe (galeria)

Nauczyciele odbyli kolejne spotkanie robocze omawiając przygotowania do drugiej ankiety ewaluacyjnej oraz dyskutując nad oficjalną stroną internetową Projektu. Szkoła słowacka przedstawiła też projekt Kalendarza Comeniusa.

Po południu zorganizowano wycieczkę do Browarów Tyskich dla nauczycieli.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna podczas której goście serdecznie podziękowali nam za niezapomnianą wizytę.

Biesiada Comenius (galeria)