IV wizyta robocza - Republika Czeska

Sprawozdanie z czwartej wizyty roboczej w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius

„Zapał i entuzjazm w szkole”.

Krmelin, Republika Czeska - 16-20.03.2015r.

Czwarta wizyta robocza w ramach projektu Comenius odbyła się w miejscowości Krmelin w Republice Czeskiej w dniach od 16 do 20 marca 2015r. W wizycie wzięli udział nauczyciele i uczniowie z 5 krajów partnerskich: Polski, Słowacji, Czech, Turcji
i Chorwacji. Głównym językiem komunikacji był język angielski, porozumiewano się także po słowacku i czesku. Tematem przewodnim wizyty były „Gry narodowe” oraz „Komunikacja poprzez pisanie listów i kart pocztowych”.

Gospodarze powitali gości bardzo ciekawym programem artystycznym. Zaprezentowali ludowe pieśni, tańce, narodowe gry oraz hymn projektu, który został odśpiewany przez wszystkich partnerów. Uczniowie mięli okazję uczestniczyć w czeskich zabawach ruchowych.

Podczas wizyty kraje uczestniczące przedstawiły wykonane przez uczniów prezentacje multimedialne na temat gier narodowych oraz segregacji śmieci. Uczniowie wymienili się listami i własnoręcznie wykonanymi kartami pocztowymi.

Podczas „Wieczoru międzynarodowego” polscy nauczyciele i uczniowie przy współpracy
z rodzicami uczniów przygotowali wspaniały stół z tradycyjną polską żywnością, który cieszył się dużym powodzeniem wśród gospodarzy i gości.

W ramach wymiany doświadczeń pedagogicznych nauczyciele mieli okazję uczestniczyć
w lekcjach języka angielskiego w szkole gospodarzy.

Ciekawym wydarzeniem dla uczniów były zawody sportowe i mecze rozegrane między gospodarzami a gośćmi.

Podczas sesji roboczych dyskutowano nad realizacją najbliższych zadań Projektu: sprawozdanie z wizyty, aktualizacja strony internetowej, ankieta końcowa i druga ankieta nt zdrowego żywienia, stworzenie kalendarza za pierwszy i drugi rok trwania projektu, stworzenie broszury z opublikowanymi materiałami dotyczącymi projektu, stworzenie słowniczka „Podstawowe zwroty i wyrażenia” we wszystkich językach, zebranie opinii uczniów nt projektu, stworzenie filmu video o szkolnych przedstawieniach, przygotowanie uczniów do kolejnej wizyty roboczej na Słowacji.

Gospodarze zorganizowali wycieczkę krajoznawczą do Muzeum Etnograficznego w Kozlovicach, zamku Hukvaldy oraz Muzeum Techniki w Ostravie. W Krmelinie odbyło się również spotkanie z burmistrzem miasta. Ostatnim punktem wizyty była wycieczka do Pragi, gdzie partnerzy mieli okazję podziwiać wspaniałe miejsca związane z historią i kulturą stolicy Czech.