Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach

40-772 Katowice

ul. Panewnicka 172

Tel: (32) 252-78-84

Adres

40-772 Katowice


ul. Panewnicka 172


Tel: (32) 252-78-84


Rodzic – pierwszy doradca zawodowy swojego dziecka

Rodzina stanowi dla dziecka najważniejszy punkt odniesienia w rozumieniu świata, także tego związanego z pracą zawodową, wykonywaniem zawodu czy uczeniem się. Pochodzenie społeczne rodziców, ich doświadczenia zawodowe, tradycje zawodowe w rodzinie, wartości wyznawane przez rodziców, ich aspiracje, postawy, to te czynniki, które niejednokrotnie rzutują na to, co myślą, mówią i na co decydują się uczniowie, dokonując wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej. Informacje przekazywane przez rodziców o zawodach, szkołach, pracy zawodowej to często pierwsze źródło informacji, które jest dla dzieci wiarygodne. To właśnie rodzice w sposób świadomy lub nie przekazują swoim dzieciom pryzmat swojej wiedzy i doświadczeń. Uczeń, to co otrzymał od rodziców traktuje jako coś naturalnego, oczywistego, prawdziwego.

Rodzice mają bardzo duży wpływ na rozwijanie preferencji zawodowych swojego dziecka. Środowisko rodzinne silnie oddziałuje na to, co uczeń myśli o swojej przyszłości.

 Oto kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób wspierać dziecko w procesie przygotowania go do podjęcia decyzji edukacyjnych i zawodowych;

  • Obserwuj, jakie zajęcia szkolne i pozaszkolne lubi dziecko, co je pasjonuje, ciekawi;
  • Rozmawiaj;
  • Bądź towarzyszem dziecka w codziennych obowiązkach. Pozwoli Ci to dostrzec fazę marzeń zawodowych (będę piosenkarką) poprzez fazę zainteresowań (interesuje mnie biologia) do krystalizacji pomysłów i budowania projektu swojej kariery zawodowej (interesują mnie komputery, zatem będę informatykiem, potem grafikiem komputerowym);
  • Słuchaj i rozmawiaj z dzieckiem, dowiedz się, jakie ma pomysły na przyszłość;
  • Motywuj do samodzielnego podejmowania decyzji;
  • Zachęcaj dziecko do uczestnictwa w warsztatach i innych formach przygotowania zawodowego organizowanych przez szkołę; targach edukacyjnych spotkaniach z absolwentami;
  • Korzystaj z pomocy specjalisty-doradcy zawodowego. Uzyskasz wiele cennych informacji na temat potencjału i preferencji zawodowych swojego dziecka.

Świadome przygotowanie dziecka jest procesem długotrwałym Poznajmy mocne i słabe strony, zainteresowania, pasje i umiejętności naszego dziecka. Pobudzajmy je do rozwoju. Nie pozwólmy marnować się talentom!!!. Pasja może stać się sposobem na życie! Zachęcajmy do nauki języków obcych, kompetentnej obsługi komputera, uprawiania sportu, aktywności w wolontariacie i na rzecz lokalnego społeczeństwa to będzie bardzo ważne w kontekście przyszłej pracy.

Kształtujmy świat wartości Zbierajmy informacje o aspiracjach naszego dziecka poprzez rozmowy o tym co jest ważne w życiu prywatnym i zawodowym. Zwróćmy uwagę na znaczenie pracy w życiu człowieka i podążaniu za własnymi pasjami i zainteresowaniami Próbujmy ciekawie i rodzinnie organizować czas wolny (wycieczki rowerowe, wspólne uprawianie sportu, sposoby odreagowania stresu, etc.) 

Stawiajmy rozsądne wymagania i przyzwyczajajmy dziecko do wykonywania obowiązków związanych z nauką i życiem codziennym. Życie zawodowe będzie stawiało przed nimi ciągle nowe wymagania. Samodzielność i kreatywność to najbardziej poszukiwane cechy pracownika. Zróbmy wszystko, aby dziecko szukało odpowiedzi i rozwiązań na drodze obserwacji, doświadczenia, wyciągania wniosków i własnego działania. "Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. Ją z kolei ogranicza tylko nasze własne lenistwo..." (Autor: Maciej Orzechowski)

Zachęcajmy np. do wolontariatu, prac sezonowych i aktywność na rzecz lokalnego społeczeństwa (wolontariat, wymiany młodzieżowe, projekty międzynarodowe, działania Samorządu Szkolnego). "Doświadczenie to suma wiedzy, która pozwala robić nowe błędy, zamiast powtarzać dawne."(autor: Rigaud Hyacinthe)

Dajmy szansę dokonania własnego wyboru! Dowiedzmy się, jakie zawody interesują nasze dzieci i szukajmy informacje o nich (Internet, literatura, czasopisma Cognito Perspektywy, rozmowy z przedstawicielami zawodów i doradcą zawodowym). Zadawajmy pytania: Dlaczego ten zawód? Jakie czynności będziesz wykonywał? Czy masz odpowiednie predyspozycje? Jaka jest ścieżka kształcenia i rozwoju w tym zawodzie?

Nie narzucajmy własnej wizji przyszłości! 

Anna Szkop

Doradca zawodowy

 

Autor: Anna Szkop