Akcja MEN: Szkoła do hymnu

10 listopada 2020 roku, dokładnie o godzinie 11:11, w ramach udziału w akcji MEN: „Szkoła do hymnu” nasza szkoła odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii hymn został odśpiewany on-line. Uczniowie, którzy w tym czasie w większości odbywali zajęcia w ramach nauczania zdalnego odśpiewali hymn w grupach wraz z nauczycielami, z którymi odbywali lekcje, bądź z wychowawcami. Niektórzy zmienili swoje awatary w komunikatorze na barwy narodowe. Hymn został odśpiewany z powagą i szacunkiem.

Warto wiedzieć:

• Hymn państwowy wraz z białym orłem i biało - czerwonymi barwami są symbolem Polski,
  • „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797 roku i nosił tytuł: „Pieśń legionów Polskich we Włoszech”,
  • Pieśń ta jest drugim na świecie hymnem rewolucyjnym (pierwszą jest powstała w 1792 roku narodowa pieśń francuska „Marsylianka”),
  • „Mazurek Dąbrowskiego” oficjalnym hymnem narodowym naszego kraju jest od 1927 roku, autorem słów tej pieśni jest Józef Wybicki (polski pisarz i polityk), autor melodii naszego hymnu narodowego nie jest znany,
  • Pieśń powstała na część polskiego oddziału legionowego utworzonego we Włoszech z inicjatywy generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Legion walczył o niepodległość Polski u boku Francuzów i Włochów.
  • Na wzór naszego hymnu powstały pieśni patriotyczne innych krajów walczących o wolność – m.in. pieśń słowacka, ukraińska czy węgierska. Niektóre z nich zostały hymnami państwowymi.

Autor: Katarzyna Kawalec, opublikowała AS