TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ CZ. 1

22 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbywa się w dniach 16 – 20 listopada 2020 r.

pod hasłem: ,,To nasz świat. Uczyńmy  go lepszym!’’.

Czym jest edukacja globalna?

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania poświęcona budowaniu świadomości istnienia zjawisk i współzależności o charakterze globalnym. Szczególny nacisk kładzie m.in. na tłumaczenie przyczyn i skutków opisywanych zjawisk, przedstawianie perspektywy Globalnego Południa, kształtowanie krytycznego myślenia oraz ukazywanie relacji między jednostką i procesami globalnymi. Edukacja globalna sprzyjać ma kształtowaniu postaw odpowiedzialnych, opartych na szacunku, uczciwości, empatii, zakładających osobiste zaangażowanie i gotowość do ustawicznego uczenia się. Zbliżonymi do edukacji globalnej terminami są – często stosowanymi zamiennie – edukacja rozwojowa i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju. W zakres tematyczny edukacji globalnej – poza sprawami dotyczącymi rozwoju – wchodzą także prawa człowieka oraz tematy związane ze światowym pokojem (edukacja dla pokoju) i bezpieczeństwem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Edukacja_globalna

Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można m.in.:

• zapewnienie pokoju na świecie,

• poprawę jakości życia w krajach globalnego Południa,

• ochronę praw człowieka,

• zapewnienie zrównoważonego rozwoju, rozumianego jako wzrost gospodarczy i społeczny przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i nieodnawialności jego zasobów w celu zagwarantowania podstawowych potrzeb społeczności zarówno współczesnego, jak przyszłych pokoleń,

• budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami globalnej Północy i Południa.

Edukacja globalna kładzie szczególny nacisk na:

• tłumaczenie przyczyn i konsekwencji opisywanych zjawisk,

• ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę,

• przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń,

• przedstawianie perspektywy globalnego Południa,

• kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw.

Definicja edukacji globalnej wypracowana w 2011 roku przez międzysektorowy zespół złożony z przedstawicieli
m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, ośrodków doskonalenia nauczycieli, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczne wydarzenie koordynowane

przez Centrum Północ-Południe Rady Europy  mające na celu zwrócenie uwagi

społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji,

które niesie ze sobą globalizacja.

pod hasłem: ,,To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!’’.

Nasza  szkoła włączyła się również w jego obchody !!!

Drodzy Uczniowie,

z okazji TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ zachęcamy Was do udziału w szkolnym konkursie plastycznym.

Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej, która będzie odpowiedzią na pytanie

,,CO ZROBIĆ, ABY NASZ ŚWIAT BYŁ LEPSZY?’’.

Pracę należy wykonać dowolną techniką plastyczną na papierze w formacie A4 .

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej    nr 9 w Katowicach.

I kategoria – uczniowie kl. I – IV
II kategoria – uczniowie kl. V – VIII

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły

( 24.11.2020r.) , a dyplomy i nagrody wręczone w późniejszym terminie.

Prace w formie zdjęć jpg ( nazwisko, imię, klasa) prosimy nadsyłać

do dnia 20.11.2020 na adres e- mail tasarzkasia9@gmail.com.

Organizatorzy konkursu:

mgr Ewelina Kołodziejczyk- kierownik świetlicy szkolnej

mgr Katarzyna Tasarz- Jamróz- pedagog szkolny.

SERDECZNIE WSZYSTKICH UCZNIÓW ZAPRASZAMY!

Zdjęcie : https://teg.edu.pl/

Autor: mgr Katarzyna Tasarz- Jamróz, mgr Ewelina Kołodziejczyk