TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ CZ.3 (Co wiesz o kawie?- quiz, animacja „Czym jest Fairtrade?”, gra ,,Koło Sprawiedliwej Czekolady'').

Edukacja globalna pomaga w kształtowaniu następujących umiejętności:

• dostrzegania i rozumienia globalnych współzależności,

• krytycznego myślenia,

• praktycznego wykorzystywania wiedzy,

• podejmowania świadomych decyzji,

• współpracy w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Edukacja globalna sprzyja kształtowaniu postaw:

• odpowiedzialności,

• szacunku,

• uczciwości,

• empatii,

• otwartości,

• odpowiedzialności,

• osobistego zaangażowania,

• gotowości do ustawicznego uczenia się.

Definicja edukacji globalnej wypracowana w 2011 roku przez międzysektorowy zespół złożony z przedstawicielim.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, ośrodków doskonalenia nauczycieli, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.

Istotnym tematem, który porusza edukacja globalna jest sprawiedliwy handel (FAIR TRADE).

Sprawiedliwy handel jest to partnerstwo w handlu, opierające się na dialogu, przejrzystości i szacunku, w którym dąży się do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych dla zmarginalizowanych producentów i pracowników, szczególnie na Południu. Organizacje sprawiedliwego handlu (wspierane przez konsumentów), aktywnie angażują się we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad i praktyki konwencjonalnego handlu międzynarodowego.

Główne zasady sprawiedliwego handlu

• Szacunek i troska dla ludzi i środowiska, stawianie potrzeb ludzi przed zyskiem;
  • Tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków  życia i pracy;
  • Rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami;
  • Płacenie przez kupujących ceny, która zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę i akceptowalny dochód dla organizacji handlowej;
  • Wzrost świadomości na temat sytuacji kobiet i mężczyzn jako producentów i handlowców;
  • Promocja równych szans dla kobiet;
  • Ochrona praw kobiet, dzieci i ludności tubylczej.

Cele sprawiedliwego handlu:
  • Zwiększenie środków do życia dla producentów poprzez zwiększenie dostępu do rynku;
  • Wzmocnienie organizacji producentów, płacenie lepszych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych;
  • Wsparcie możliwości rozwoju marginalizowanych grup producentów, szczególnie kobiet i ludności rdzennej, oraz ochrona dzieci przed eksploatacją w procesie produkcyjnym.
  • Podnoszenie świadomości wśród konsumentów na temat negatywnych skutków międzynarodowego handlu, aby pozytywnie oddziaływali poprzez swoją siłę nabywczą;
  • Tworzenie przykładu partnerstwa w handlu poprzez dialog, przejrzystość i szacunek;
  • Prowadzenie kampanii na rzecz zmian w zasadach i praktyce konwencjonalnego handlu międzynarodowego;
  • Ochrona praw człowieka poprzez promocję sprawiedliwości społecznej, zdrowej praktyki ekologicznej oraz bezpieczeństwa ekonomicznego.

Zapraszamy na animację „Czym jest Fairtrade?”

Animacja przedstawia sposób działania Fairtrade – największego systemu certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu.

Obejmuje ponad 1,8 miliona rolników z ponad 73 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Azji i Oceanii.

Zdjęcie: https://www.fairtrade.org.pl/

Autor: mgr Katarzyna Tasarz- Jamróz, mgr Ewelina Kołodziejczyk