Kreatywna kraina

Tangram to siedmioelementowa łamigłówka-układanka, bardzo chętnie wykorzystywana na lekcjach matematyki i edukacji wczesnoszkolnej. Pochodzi z Chin, gdzie wymyślano ją ponad 3 tysiące lat temu. Według przekazów, łamigłówka została stworzona przez chińskiego uczonego o imieniu Tan, który chciał zaciekawić geometrią swoich uczniów.

Inna legenda dotycząca powstania tangramu to opowieść o zazdrosnym bogu, który skruszył niebo na siedem części i spowodował zagładę. Na szczęście z fragmentów nieba udało się złożyć niemal każdy kształt, w tym człowieka, rośliny, zwierzęta, a dzięki temu uratowano świat przed spustoszeniem.

Ćwiczenia z tangramem doskonale kształtują wyobraźnię, logiczne myślenie, przewidywanie skutków czynności manipulacyjnych. Choć tangram znany jest w Europie od XVIII wieku nie stracił na swojej aktualności i doskonale potwierdza zasadę, że najlepsze łamigłówki to te o najprostszych założeniach. Potwierdzają to prace przygotowane przez uczniów klasy I a i I b.

Autor: Dorota Giec , opublikowała AS