Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika.

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany przez uczniów klas pierwszych moment pasowania na czytelnika. Klasa I a 4 lutego, oraz klasa I b 5 lutego 2021 roku złożyły uroczyste przyrzeczenie zobowiązujące do przestrzegania obowiązków czytelnika i do szanowania książek.

Zanim jednak to nastąpiło pierwszoklasiści poznali owe obowiązki oraz dowiedzieli się w jaki sposób postępować z wypożyczoną książką. Podczas zajęć dzieci miały również okazję wykazać się znajomością bajek. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Dyrektor naszej szkoły, Pani Dagmara Pazio oraz Wicedyrektor, Pani Beata Nitsch.

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali dyplom oraz wyprawkę pierwszaka ufundowaną przez Instytut Książki. Pakiet zawierał książkę „Pierwsze abecadło” - antologię tekstów literackich dla dzieci oraz broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” -  poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadający, jak wspierać dziecko w nauce czytania, będący również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

To jednak nie wszystko, pełnoprawni już czytelnicy biblioteki szkolnej jeszcze tego samego dnia wypożyczyli swoje pierwsze książki. Podczas odwiedzin
w bibliotece każdy z nich otrzymał specjalny bilet zachęcający do wypożyczania książek z różnych działów: literatury pięknej, w tym poezji i komiksów, książek popularnonaukowych itd. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą pierwszoklasistów.

Dzień ten był pełen emocji i radości dla naszych najmłodszych uczniów. Mamy nadzieję, że  zaprzyjaźnią się z książkami z naszej biblioteki. Nie trudno o to, gdyż każda z nich zabiera swojego czytelnika w niezwykłą podróż odkrywając przed nim niezliczone przygody, ucząc i bawiąc.

Autor: Katarzyna Kawalec, opublikowała AS