Józef Jerzy Kukuczka

“W górach szukam samotności, kontaktu z naturą, tego sam na sam ze sobą, mimo że obok może iść partner. Góry to dla mnie rozmowa ze sobą. Pójdę dalej czy nie? Czy stać mnie jeszcze na to? To są przeżycia, dla których tu jestem.”

Jerzy Kukuczka.

JÓZEF JERZY KUKUCZKA
24 marca 1948 r. – 24 października 1989 r.

Polski taternik, alpinista i himalaista. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 gór, których wysokość przekracza
8 tys. m.n.p.m.). Jerzy Kukuczka zdobył je wszystkie w niespełna 8 lat, co stanowi niezwykły wyczyn.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.

Szczyty zdobyte przez Jerzego Kukuczkę:

• 4 października 1979 - Lhotse (8516 m)

• 19 maja 1980 - Mount Everest (8850 m)

• 15 października 1981 - Makalu (8463 m)

• 30 lipca 1982 - Broad Peak (8047 m)

• 1 lipca 1983 - Gaszerbrum II (8035 m)

• 23 lipca 1983 - Gaszerbrum I (8068 m)

• 21 stycznia 1985 - Dhaulagiri (8167 m)

• 13 lutego 1985 - Czo Oju (8201 m)

• 13 lipca 1985 - Nanga Parbat (8126 m)

• 11 stycznia 1986 - Kanczendzonga (8586 m)

• 8 lipca 1986 - K2 (8611 m)

• 10 listopada 1986 - Manaslu (8156 m)

• 3 lutego 1987 - Annapurna (8091 m)

• 18 września 1987 - Sziszapangma (8013 m)

CZY WIEDZIAŁEŚ, ŻE…
CZYLI CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z JERZYM KUKUCZKĄ.

- Dotychczas tylko jeden zespół wspinaczy – dwóch Rosjan, zdobyło szczyt Lhotse wchodząc na niego południową ścianą. Dokonali tego w niecały rok po tragicznej w skutkach próbie polskiego wspinacza.

- Jerzy Kukuczka pochodził z rodziny góralskiej (Jego rodzice pochodzili
z Istebnej), ale urodził się i całe życie mieszkał w Katowicach Bogucicach.

- W Katowicach przy ul. Ks. L. Markiefki 96, na ścianie jednej z kamienic powstał w 2019 roku ogromny mural upamiętniający polskiego wspinacza. Za życia mieszkał On tuż obok, w sąsiedniej kamienicy.

- planowane jest utworzenie w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, które ma powstać do 2023 r.

- Jerzy Kukuczka jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nie określoną granicę między kalkulowanym ryzykiem, a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się. Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuję za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia.”

Fragment książki pt. „Mój pionowy świat” Jerzego Kukuczki.

Jerzy Kukuczka zginął w wieku 41 lat, 24 października 1989 roku próbując wejść wraz z Ryszardem Pawłowskim na szczyt Lhotse nową drogą,,
wówczas jeszcze nie zdobytą, południową ścianą. Dotarł na wysokość
8300 m.n.p.m. Tuż przed granią szczytową ześlizgnął się
i spadł w dwukilometrową przepaść.

ZBIORY BIBLIOTECZNE, CZYLI CO MOŻNA ZNALEŚĆ
O TEMATYCE GÓRSKIEJ W NASZEJ BIBLIOTECE.

W zbiorach naszej biblioteki znajdziecie książki o tematyce górskiej. Można się z nich dowiedzieć jak powstają góry, poznać roślinność górską oraz zwierzęta zamieszkujące te tereny, czy poznać zwyczaje Górali.
Dzięki
przewodnikom turystycznym zaplanujecie wycieczkę do największych atrakcji turystycznych tych regionów. Są i stare albumy z pięknymi zdjęciami m.in. Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy naszych pięknych Beskidów i Bieszczad. Z encyklopedii i słowników geograficznych możecie się dowiedzieć czym np. jest orogeneza, wiatr halny oraz jakie rozróżniamy rodzaje gór.

ŻRÓDŁA INFORMACJI:

- Jerzy Kukuczka: „Mój pionowy świat”.
-
Życiorysy.info: https://zyciorysy.info/jerzy-kukuczka/#Ciekawostki-o-Jerzym-Kukuczce
- Wikipedia:
- Śląski Biznes.pl: