Bajkowe pogotowie

Innowacja mająca na celu integrację środowiska szkolnego, wykluczenie poczucia alienacji, wspieranie procesu edukacji uczniów młodszych oraz zwiększenie zaangażowania uczniów klas starszych w życie szkoły.

Imiona i nazwiska autorów:
Pedagog szkolny - mgr Katarzyna Cyrus
Opiekunowie szkolnego Wolontariatu - mgr Aneta Frączek, mgr Julita Lis
Wychowawcy świetlicy szkolnej - mgr Aleksandra Szews, mgr Katarzyna Hołub
Opiekun Samorządu Uczniowskiego - mgr Katarzyna Oleś

Zakres innowacji:

Adresatami innowacji są uczniowie klasy I – III i VII - VIII . Czas realizacji innowacji obejmuje rok szkolny 2022/2023.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć świetlicowych.

Niniejsza innowacja ma na celu poprawę relacji rówieśniczych, zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z trudnościami w nauce, większe zaangażowanie uczniów klas starszych w życie szkoły
i pomoc młodszym uczniom oraz zintegrowanie społeczności szkolnej.

Założenia ogólne:

Innowacja skierowana jest do uczniów klas I – III i VII - VIII.

Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:
-
pomoc uczniom klas młodszych w nauce czy odrabianiu prac domowych,
- za
angażowanie uczniów klas starszych w życie szkoły,

- integracja społeczności szkolnej,

- promocja idei wolontariatu i postaw prospołecznych,
- zaangażowanie w działalność wolontariatu szkolnego,

-
wdrożenie pracy metodą wzmocnień pozytywnych.

Cel główny innowacji:

Integracja społeczności szkolnej oraz zwiększenie szans na osiągnięcie sukcesów edukacyjnych uczniów klas młodszych.

Cele szczegółowe innowacji:
Uczniowie doświadczają:
- pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał, miłych doświadczeń w relacjach,
- wzmocnienia samooceny, poczucia akceptacji i przynależności,
- rozbudzania szacunku dla odmienności i różnorodności,
- rozbudzania empatii,
- dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami i przeżyciami,
- rozwijania kompetencji
społecznych
-
uczniowie przybywający z Ukrainy mają możliwość uzyskania pomocy w nauce języka polskiego.

Sposób realizacji innowacji:

Innowacja będzie realizowana w świetlicy szkolnej lub gabinecie pedagoga szkolnego. Uczniowie klas starszych będą pomagać młodszym kolegom i koleżankom w odrabianiu zadań domowych, nauce czytania i pisania czy treningu umiejętności społecznych. Z czasem przewidziane jest zawiązanie grup stałych pracujących razem nad materiałami edukacyjnymi czy projektami organizowanymi przez szkołę, świetlicę czy pedagoga szkolnego.

Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji)

Uczniowie:
- młodsi uczniowie zdobywają wiedzę w sposób kreatywny,

- starsi uczniowie wykorzystują swoją wiedzę i możliwości do pomocy młodszym kolegom
i koleżankom,

- mają możliwość wzmocnienia swojej samooceny oraz pogłębienia pozytywnych relacji w szkole,

- uczą się współpracować.

Podsumowanie

Niniejsza innowacja ma na celu integrację środowiska szkolnego poprzez zaangażowanie uczniów starszych do niesienia pomocy młodszym kolegom i koleżankom. Daje możliwość nawiązania relacji i zawiązania więzi pomiędzy uczniami oraz rozwój kompetencji społecznych. Ma również na celu pokazanie, że współpraca może być drogą do osiągnięcia sukcesów edukacyjnych.

Ewaluacja

Ewaluacją innowacji będą rozmowy z uczniami, analiza wyników w nauce uczniów młodszych, jak również możliwość otrzymania wpisu na świadectwie o wolontariacie dla uczniów starszych.

Autor: K.Cyrus