Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

W dniach 9 i 10 lutego 2023 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Mianowanie na czytelnika poprzedzone zostało zajęciami, na których uczniowie poznali zasady zachowania w bibliotece oraz dowiedzieli się jak należy traktować książkę, aby jak najdłużej służyła swoim czytelnikom. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie doskonale wiedzą, że należy szanować książki, dla wielu z nich jest ona przyjacielem od najmłodszych lat.

W drugiej części zajęć nastąpił niecierpliwie wyczekiwany przez dzieci moment - złożenie ślubowania oraz pasowanie na czytelnika. Dla upamiętnienia tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom oraz książkę pt.: “Moje pierwsze abecadło”, którą Instytut Książki przygotował specjalnie z myślą o dzieciach rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą i stawiających pierwsze kroki w nauce czytania. Książki szkoła otrzymała w ramach kampanii społecznej: “Mała książka - wielki człowiek”.

Świeżo mianowani czytelnicy mogli od razu wypożyczyć swoje pierwsze książki. Niedawno nasza biblioteka dzięki “Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa” wzbogaciła się o kilkaset nowych, pięknie wydanych książek, więc jest w czym wybierać. Dodatkowo każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki oraz bilet do biblioteki - który jest kasowany w miejscach, gdzie dana ikonka odpowiada kategorii przeczytanej książki. Pomysł spodobał się dzieciom, które już zaczęły planować, jakie następne książki wypożyczą.

Dla uczniów klas pierwszych dzień pasowania na czytelnika biblioteki był pełen pozytywnych emocji. My również cieszymy się, że nasza biblioteka zyskała nowych, jakże sympatycznych czytelników! Mamy nadzieję, że będą często przekraczać jej progi. Życzymy naszym nowym użytkownikom wspaniałych wrażeń podczas czytania kolejnych książek!

Autor: Katarzyna Kawalec, opublikowała AS