"Lekki Tornister"

Drodzy Uczniowie, zbliżają się wakacje :) Mimo to, wciąż zachęcamy Was do udziału w akcji "Lekki Tornister" :) Nie zapominajcie o tym!! :)

Zapobiegaj wadom postawy!

Wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży - dotykają wg różnych źródeł od 50 do 60% uczniów. Nieskorygowane wady postawy nabyte w młodszych latach mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu, m.in.: zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespół bólowy kręgosłupa, a także – w przypadku kobiet – problemy ginekologiczne.

Główne przyczyny nabytych wad postawy, to:
-  złe nawyki (spowodowane m.in. brakiem ruchu oraz nieprawidłową postawą podczas nauki i wypoczynku)
- nadmierne obciążenie ciała (np. przeciążony i źle noszony tornister, nadwaga oraz otyłość).

Jak zapobiegać wadom postawy?
- Pamiętaj o codziennym utrzymaniu prawidłowej postawy podczas nauki przy biurku, siedzenia na kanapie i chodzenia.
- Unikaj czynników, które mogą przyczynić się do rozwinięcia wad postawy, i eliminuj je (np. ciężki plecak noszony na jednym ramieniu, długie patrzenie z pochyloną głową w ekran smartfona).
- Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej!
- Zwróć uwagę na codzienną dietę – nadwaga nie służy zdrowej postawie.

#pssekatowice #lekkitornister

Autor: K.Cyrus