Łap słońce z głową

15 maja 2023 r. w województwie śląskim ruszyła akcja informacyjna pod hasłem „Łap słońce z głową”, która ma zwiększyć świadomość społeczną na temat bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie letnim. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W Polsce, zgodnie z danymi Akademii Czerniaka, co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. Mając na uwadze rosnącą liczbę zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podjął działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych, wytwarzających barwnik zwany melaniną, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Na początku rozrasta się na powierzchni skóry, potem wrasta w jej głąb, aż dociera do naczyń krwionośnych i całego organizmu. W grupie największego ryzyka rozwoju czerniaka są osoby o jasnej cerze i oczach, jasnych i rudych włosach, łatwo ulegające poparzeniom słonecznym, u których w rodzinie występował już czerniak. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu i całkowicie zrezygnować z solarium. Grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne są dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i dlatego bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV. Inne negatywne skutki zdrowotne nadmiernego promieniowania ultrafioletowego to m.in.: poparzenia skóry, fotostarzenie się skóry, fotoalergia, przebarwienia skóry, choroby oczu.

Spośród złotych zasad ochrony skóry wymienić należy: przebywanie w cieniu, zwłaszcza w godzinach 10-14, odpowiedni ubiór osłaniający skórę przed słońcem, zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, stosowanie na skórę kremów z filtrem UV, pamiętanie o nakryciu głowy (czapka, kapelusz). Przynajmniej raz w miesiącu należy oglądać swoją skórę, sprawdzić czy znamiona nie zmieniły się lub nie pojawiły się nowe, a jeśli zauważy się coś niepojącego na skórze, należy udać się do dermatologa lub chirurga-onkologa.

Cieszmy się słonecznymi dniami, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo i zdrową skórę!

Autor: K.Cyrus