Działania wolontariatu w roku szkolnym 2022/2023

DZIAŁANIA WOLONTARIATU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

• Wolontariat na rzecz świetlicy szkolnej i pomocy dydaktycznej - Realizacja innowacji pedagogicznej „Bajkowe pogotowie” – I i II półrocze.
  • Wolontariat na rzecz środowiska lokalnego – I i II półrocze :
    • opieka nad grobami w Panewnikach,
    • udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” ,
    • realizacja projektu „BohaterOn w Twojej szkole” ,
    • sprzątanie lasu,
    • zbiórka plastikowych nakrętek.
  • Wolontariat na rzecz biblioteki szkolnej – pomoc bibliotekarzowi przy księgozbiorze, pozyskiwanie książek od darczyńców (np. „Daj książce drugie życie”), akcje promujące czytelnictwo w szkole, wielkanocny kiermasz książek – I i II półrocze.
  • Wolontariat na rzecz środowiska szkolnego:
    • Dzień Wolontariusza  – promocja idei wolontariatu wśród uczniów - grudzień 2022,
    • Szkolny konkurs „Anioły od Serca” – promocja idei wolontariatu wśród uczniów grudzień 2022,
    • wypieki ciast przez uczniów i rodziców uczniów z okazji kiermaszu świątecznego (grudzień 2022, kwiecień 2023), Dnia Otwartego (marzec 2023), Szkolnego Festynu Rodzinnego (czerwiec 2023).
  • Wolontariat w ramach współpracy z podmiotami zewnętrznymi:
    • Zbiórka słodyczy w ramach Akcji „Wigilia dla Samotnych” – akcja w ramach współpracy z Fundacją Wolne Miejsce / Wigilia dla Samotnych – grudzień 2022 .
    • Wolontariat uczniów w Katowickim Centrum Kongresowym – przygotowanie „Wigilii dla Samotnych” akcja w ramach współpracy z Fundacją Wolne Miejsce / Wigilia dla Samotnych – grudzień 2022 .
    • Zbiórka artykułów dla zwierząt ze Schroniska „Fauna” w Rudzie Śląskiej – II półrocze.
  • Wolontariat na rzecz uczniów z Ukrainy:
    •  Współpraca z asystentem kulturowym w celu pomocy dydaktycznej, wychowawczej, skutecznej komunikacji i współpracy z uczniami oraz rodzicami z Ukrainy – II półrocze.
    • Pomoc materialna uczniom – np. zakup ćwiczeń z języka polskiego, materiałów do zajęć nauki języka polskiego jako obcego, przybory szkolne, ubrania, buty, bilety do kina– I i II półrocze.

Autor: Aneta Frączek, opublikowała AS