Spotkanie integracyjne uczniów pochodzących z Ukrainy

W naszej szkole uczy się ponad 20 uczniów pochodzących z Ukrainy. Dzięki staraniom nauczycieli, pedagoga,
psychologa szkolnego oraz nieocenionej pomocy Pani Oleny Jasińskiej - asystenta międzykulturowego,
dzieci te w większości szybko zaaklimatyzowały się w naszym środowisku szkolnym opanowując język polski
oraz zawierając nowe znajomości z polskimi rówieśnikami. Warto tu nadmienić, iż mając na uwadze potrzeby czytelnicze tych uczniów
nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o książki w języku ukraińskim i polsko-ukraińskim,
po które uczniowie chętnie sięgają. Spotkanie, które odbyło się 21 listopada 2023 r. miało na celu przede wszystkim
integrację uczniów pochodzących z Ukrainy. Uczniowie ci, w wieku od 7 do 14 lat, uczący się w różnych klasach mieli okazję dowiedzieć się skąd pochodzą i czym lubią się zajmować w wolnych chwilach. Była to też okazja, aby wysłuchać bajki terapeutycznej pt. “Ola, Borys i nowi przyjaciele” przeczytanej w języku ukraińskim przez Panią Olenę Jasińską.
Opowiadanie o rodzeństwie dzieci, które próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości po tym jak były zmuszone opuścić swój dom, zostało stworzone dzięki inicjatywie prof. Justyny Ziółkowskiej z Uniwersytetu SWPS.
Uczniowie nie tylko mogli porozmawiać o wrażeniach i emocjach jakie im towarzyszą po wysłuchaniu opowiadania, ale też dzięki śledzeniu przez starszych uczniów jego polskiej wersji odnieść się do zauważonych różnic językowych.
Efektem spotkania były rysunki młodszych uczestników przedstawiające ich zainteresowania, a także quiz na temat Ukrainy stworzony przez starszych uczniów.
Już niebawem swoją wiedzę o tym kraju będą mogli sprawdzić inni uczniowie naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w nieoficjalnej, miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku, a jego upamiętnieniem było wykonanie pamiątkowego zdjęcia całej grupy. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Pani Olenie Jasińskiej. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozostawi w pamięci zarówno Jej jak i naszych ukraińskich uczniów miłe wrażenia.

Autor: Katarzyna Kawalec