Kampania "Do zobaczenia"

Dzięki kampanii edukacyjnej „Do zobaczenia” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Brzechwy  w Katowicach otrzymali odblaski. Od dzisiaj jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców!

W pierwszej połowie roku w Katowicach  doświetlonych zostało 31 przejść dla pieszych, a do końca roku, łącznie będzie ich 64. W trosce o bezpieczeństwo na drogach niechronionych uczestników ruchu, w nadchodzącym sezonie jesiennym i zimowymmiasto Katowice realizuje inicjatywę pod nazwą „Do zobaczenia”, której głównym punktem są odblaski. Jazda z prędkością 50 km/h, to pokonywanie 14 metrów na sekundę. Tymczasem pieszy ubrany w ciemny strój staje się widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 40 metrów. To sprawia, że prowadzący samochód ma zaledwie 3 sekundy na jego wyhamowanie. Jednakże, gdy pieszy jest wyposażony w elementy odblaskowe, które odbijają światła samochodu, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów. Ma więc kilkukrotnie dłuższy czas na reakcję i bezpieczne wyminięcie pieszego lub zatrzymanie pojazdu. Pamiętajmy o odblaskach!

Autor: D. Pazio, opublikowała K. Cyrus