PÓŁKOLONIE ZIMOWE 2024

Półkolonie zimowe w ramach ,,AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2024 ‘’ organizowane były w szkole w pierwszym tygodniu ferii od 29.01.2024 r. do 02.02.2024 r.

Każdego roku cieszą się one dużym zainteresowaniem. W tym roku wzięło w nich udział ponad 60 dzieci.

Pierwszego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych w pizzerii ,, Da Grasso’’. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego wykonania pizzy z wybranymi przez siebie dodatkami. Wspaniale wywiązali się z zadania i otrzymali dyplomy za autorską pizzę.

Również w tym dniu dzieci integrowały się podczas zabaw, gier świetlicowych oraz uczestniczyły w zajęciach sportowych, plastycznych, technicznych oraz konkursach: sportowym i Lego.

W drugim dniu odbyła się niezwykła wycieczka do CHLEBOWEJ CHATY’’ w Górkach Małych. Dzieci zwiedzały i podziwiały drewnianą chatę. Był w niej dawny sprzęt potrzebny w gospodarstwie domowym. Następnie udały się do stodoły, gdzie oglądały maszyny wykorzystywane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach praktycznych, poznały zboża i ich zastosowanie, wysłuchały opowieści o życiu pszczół, sposobach pozyskiwania miodu. Miały możliwość obserwowania, jak powstaje masło, ser, chleb, podpłomyki oraz samodzielnie ubijały masło w maselnicy, oddzielały śmietanę od mleka, mieliły zboża. Wypiekały również własnoręcznie zrobione podpłomyki i degustowały je z masłem, miodem lub smalcem. Dzieci miały również możliwość spróbowania serwatki, maślanki, kawy zbożowej, sera twarogowego, chleba. Na koniec uczestnicy zajęć zjedli pyszny rosół i udali się do sklepiku z pamiątkami.

Trzeciego dnia odbyła się wycieczka do PARKU TRAMPOLIN i KOLEJKOWA w Gliwicach. Celem zajęć było propagowanie różnych form rekreacji, rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej. Dzieci korzystały z różnych stref atrakcji oraz trampolin, które sprawiły im wiele radości. Następnie dzieci udały się do KOLEJKOWA- największa makieta kolejkowa w Polsce ( miniatura). Na początku uczestniczyły w warsztatach modelarskich, gdzie wykonały piękne domy lub kolejki z papieru oraz otrzymały za swoją pracę dyplom Małego Modelarza. Później z przewodnikiem oglądały piękne, śląskie miasto z ruchomym pociągiem, w całości wykonane z piernika, lukru, cukierków. Następnie z przewodnikiem zwiedzały miniaturową wersję Gliwic oraz innych miast Górnego Śląska. Oglądały między innymi: domy, kamienice, ulice, ogródki, fabrykę, hutę, kopalnię, kościół, mieszkańców, samochody, tramwaje- wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Ukazane także były sceny z życia mieszkańców, prawdziwy deszcz, burza, pływający statek, jeżdżący pociąg, tramwaj, samochód, dzień i noc. Punktem końcowym był zakup pamiątek.

Czwartego dnia został zorganizowany wyjazd do kina Helios- Libero w Katowicach. Dzieci z zachwytem oglądały filmy: ,,PIES I ROBOT’’ – o znaczeniu przyjaźni, umiejętności cieszenia się drobiazgami, wartości wspomnień oraz ,,EKIPA Z DŻUNGLI’’- o bohaterskich zwierzętach broniących deszczowego lasu przed nieznanym, wybuchowym zagrożeniem. W tym dniu dzieci uczestniczyły także w zajęciach sportowych, plastycznych, technicznych oraz brały udział w konkursach sportowych oraz plastycznym.

Ostatniego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach świetlicowych, sportowych, plastycznych, technicznych. Również w tym dniu odbył się apel podsumowujący półkolonie zimowe. Uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy, upominki, słodycze oraz nagrody i dyplomy za udział w półkolonijnych konkursach.

Życzymy wszystkim UCZESTNIKOM PÓŁKOLONII miłego, aktywnego, bezpiecznego wypoczynku w drugim tygodniu ferii zimowych!!!

Kierownik półkolonii - Ewelina Kosek

Opiekunowie: Marzena Kowolik, Anna Kubal, Witold Pukacz, Dorota Skowrońska, Katarzyna Tasarz- Jamróz

Autor: K. Tasarz - Jamróz, opublikowała K. Cyrus