Bezpieczne dziecko- przyjaciel Sznupka

W bieżącym roku szkolnym, tak jak w poprzednich latach w naszej szkole realizowany jest Miejski Program Profilaktyczny „Bezpieczne Dziecko – Przyjaciel Sznupka”.

Program powstał z inicjatywy funkcjonariuszy Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji

w Katowicach, przy współudziale przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice oraz Rady Pedagogów

i Psychologów Szkolnych Miasta Katowice.

Założenia tego programu prewencyjnego są skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.

Każdy uczeń od klasy I do klasy VIII, bierze udział w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa.

Głównym celem programu jest:

- ograniczenie zjawisk patologicznych w środowiskach szkolnych na terenie miasta;

- zapobieganie zagrożeniom;

- poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Tematyka poruszana w scenariuszach odnosi się do rozwijania kompetencji dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z występującymi problemami czy zagrożeniami.

Koordynatorem programu w naszej szkole jest pani pedagog Elżbieta Tajs.

Zajęcia według założeń programu, prowadzone są przez wychowawców klasy, którzy doskonale znają swój zespół uczniowski oraz mogą dostosować sposób prowadzenia zajęć do specyfiki i problemu danej grupy.

Nauczyciele znając swoich podopiecznych z właściwą czujnością pedagogiczną przeprowadzają zajęcia według proponowanych przez autorów scenariuszy.

•  I etap - (październik- listopad) realizacja tematyki dotyczącej bezpieczeństwa dzieci w kontaktach z dorosłymi (molestowanie, znęcanie się, kradzieże, pozyskiwanie od dzieci przez przestępców informacji),
  • II etap - (grudzień-luty) - tematyka dotycząca przemocy rówieśniczej (bójki, pobicia, rozboje, wymuszenia, kradzieże),
  • III etap - (marzec-kwiecień) - tematyka dotycząca uzależnień (nikotyna, narkotyki, alkohol, Internet),
  • IV etap - (maj-czerwiec) - tematyka dotycząca bezpiecznego wypoczynku (bezpieczeństwo w trakcie wakacji w mieście, w trakcie podróży, w trakcie wypoczynku nad wodą i w górach).

Autor: Elżbieta Tajs, opublikowała JW