Kodeks rycerski w SP nr 9 w Katowicach - Projekt edukacyjny

Cel projektu

• ukazanie wartości rycerskich w relacjach między uczniami, rodzicami i nauczycielami;
  • wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, oraz zbiorowej;
  • kształtowanie postaw szacunku do drugiego człowieka;
  • formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby;
  • kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
  • zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;
  • ukierunkowanie ucznia ku wartościom;
  • stworzenie kodeksu postępowania uczniów wzorując się na wartościach rycerstwa;
  • odwołanie uczniów do wartości wypływających z pojęć Bóg, Honor, Ojczyzna.

Autor projektu: o. Maksymin Mirosław Konik

Opis projektu

Projekt miał za zadanie stworzyć pewien kodeks postępowania uczniów, nauczycieli i o ile to możliwe rodziców. Jego zadaniem było wypracowanie uniwersalnych norm postępowania, wzorowanych na etosie rycerskim. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć indywidualne, bądź też pracując w grupach plakaty. Najpierw musieli określić to czym taki kodeks ma być. Następnym etapem było zredagowanie poszczególnych norm na piśmie na  ozdobnej papeterii, bądź plakatach odpowiednio stylizowanych. Najciekawsze pracę zostały wywieszone w widocznych miejscach w szkole.

Formy realizacji:

tworzenie kodeksu rycerskiego w formie plansz, plakatów itp.

Termin realizacji:

listopad / grudzień2018