Sprzątanie Świata 2019

Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World) to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.

20 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w tegoroczną akcję pod hasłem: Sprzątanie świata - Polska = razem możemy więcej!" Tłumnie wyruszyliśmy do lasów panewnickich z nadzieją, że w tym roku nie będzie śmieci - niestety zawiedliśmy się na mieszkańcach naszej dzielnicy! To co znaleźliśmy przeraziło nas. Wyrzucone namioty,opony, butelki, plastik, części wyposażenia mieszkań, to niektóre "znaleziska". Uczniowie włożyli mnóstwo pracy i wysiłku, aby doprowadzić las do porządku. W trakcie sprzątania spotykaliśmy mieszkańców Panewnik, którzy dziękowali nam za podjętą akcję, co nas ogromnie ucieszyło. Mamy nadzieję, że ludzie, którzy pozostawili swoje śmieci na łonie przyrody więcej nie popełnią takich błędów.

Zachęcamy wszystkich o dbanie o czyste lasy i dzielnice. Przecież dużo przyjemniej jest spacerować w otoczeniu przyrody niż śmieci. Pamiętajmy - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

Autor: Anna Szkop